Kategoria: Kultura
Opublikowano: 2009-06-18 03:14:33 przez system

Piękno zatrzymane w kadrze

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Bochni w ramach obchodów tegorocznych Dni Bochni zaprasza na otwarcie wystawy fotografii Marcina Gibały i Pawła Klasy "Ukryte piękno bocheńskiego grodu" - we wtorek 23 czerwca o godz. 18.00 w sali klubu Biblioteki.

Otwarcie wystawy odbędzie się podczas XLVIII Salonu Artystyczno — Literackiego, a uświetni go koncert w wykonaniu bocheńskich muzyków: Jarosława Srogi (altówka) i Marii Manikowskiej (fortepian).
Wszyscy znamy nasze miasto malowniczo położone na siedmiu wzgórzach Pogórza Bocheńskiego oraz część jego tajemniczych podziemi — kopalnianych korytarzy. Popatrzmy na jego uroki dostrzeżone przez obiektyw aparatu fotograficznego i zatrzymane w kadrze.

Na wystawie "Ukryte piękno bocheńskiego grodu" swoje spojrzenie na Bochnię zaprezentuje dwóch fotografików — amatorów: Marcin Gibała i Paweł Klasa. Obydwaj urodzili i wychowali się w Bochni, znają swoje miasto od lat, ale to nie przeszkadza im cięgle od nowa odkrywać jego piękno: tajemnicze zakątki, niepowtarzalne widoki, urokliwe elementy architektury, nieuczęszczane kopalniane korytarze… Bochnia we wszystkich porach roku i w różnych ujęciach jest nieustającym tematem ich fotografii. Na co dzień pracownicy banku, każdą wolną chwilę poświęcają swojej pasji.
Fotografie Marcina Gibały były prezentowane w 2004 r. w sali klubu bocheńskiej Biblioteki na wystawie "Ukryte piękno polskiej przyrody", zdobywały nagrody i wyróżnienia na konkursach. W katalogu wystawy K. Maćkowski napisał: "Fotografia Marcina to wypadkowa pasji i talentu. Cierpliwości pozwalającej miesiącami wyczekiwać na to jedyne, właściwe ujęcie. Wyobraźni, która materializuje się w fotografii. Wreszcie wrażliwości, która pozwala dostrzec urok i piękno tam, gdzie wydawać by się mogło, nie ma nic poza zwykłą codziennością."
Fotografie Pawła Klasy podziwiali już bywalcy Filii Nr 1 bocheńskiej Biblioteki, Oddziału dla Dzieci i Młodzieży oraz Biblioteki w Grobli, oglądają je czytelnicy Wiadomości Bocheńskich i wszyscy, którzy nabyli kalendarz bocheński na 2008 rok. Były nagradzane i wyróżniane na wielu konkursach, prezentowane na wystawach pokonkursowych. O jego pracach w katalogu wystawy przeczytamy: "Paweł doskonale opanował technikę robienia zdjęć krajobrazu, architektury, ludzi. Wszędzie potrafi znaleźć ciekawy temat, który zgłębia, w każdym szczególe. Pomimo bogatego warsztatu rzadko kiedy naprawdę jest zadowolony ze swoich fotografii… Dlatego cały czas doskonali warsztat techniczny i próbuje coś zmieniać w swoich fotografiach."
Wystawę można oglądać do końca sierpnia w sali klubu Biblioteki ul. Mickiewicza 5.