Kategoria: Kultura
Opublikowano: 2015-10-28 15:56:36 przez system

Poeta z Dąbrowicy w Bibliotece

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Bochni zaprasza na wieczór poetycki Antoniego Dobrowolskiego „Tyle drzwi”, który odbędzie się 3 listopada 2015 r. o godz. 18.00 w sali klubu Biblioteki.

Antoni Dobrowolski urodził się w Dąbrowicy koło Bochni w znaku słonecznego, sierpniowego lwa. Aktualnie mieszka w Chrzanowie. Jest absolwentem Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie. Poetycki debiut miał w wieku 20 lat w czasopismach „Życie Literackie” i „Twórczość Robotników”. Tamte wiersze nawiązywały do dzieciństwa i Dąbrowicy – wsi utrwalonej w świadomości poety, jako miejsce zaczarowane. Natomiast jego późniejsze wiersze, to niekończące się pytania o sens życia, przeplatane wątpliwościami etycznymi i filozoficznymi. Był też czas, gdy fascynował się fotografiką, jogą, tai chi oraz reiki, który trwa do dzisiaj (jest m.in. mistrzem reiki).

Poeta zaznaczył swoje miejsce w kilkudziesięciu tomach poezji, jako autor i współautor, m.in.: „Stało się to przypadkiem” (Chrzanów 1996), „Witraże niepokoju” (Szczecin 1996), „A duch wieje kędy chce” (Lublin 1997), „Dać świadectwo” (Kraków 1997), „Księga poetów, księga przyjaciół” (Szczecin 1998), „Pisanie dobre na chandrę” (Oświęcim 1998), „Słowo i czas” (Chrzanów 1998), „Strofy dla kujawskiej ziemi” (Bydgoszcz 1999). Tomik „Nie lękajmy się” osobiście wręczony papieżowi Janowi Pawłowi II w 2000 roku. Najnowsze wiersze ukazywały się w publikacjach: „Miejsca bliższe i najbliższe” (Chrzanów 2001), „Drzewo dobrej nadziei” (Szczecin 2001), „Dziękczynienia” (Szczecin 2002), „Pod niebem Arkadii” (Szczecin 2003), „Liryki nie ujarzmione” (Chrzanów 2005 r.), „Zatrzymać czas”(Chrzanów 2006), „Srebrne wierszobranie” (Chrzanów 2008), „Twórczy krąg” (Chrzanów 2013).

Pracuje w Miejskim Ośrodku Kultury Sportu i Rekreacji w Chrzanowie zajmując się upowszechnianiem kultury, jest też redaktorem naczelnym „Kroniki Chrzanowskiej”. Od 20 lat jest Członkiem Grupy Twórczej CUMULUS. Bierze również czynny udział w posiedzeniach Chrzanowskiej Rady Kultury. Wpisany do encyklopedii WHO IS WHO W POLSCE w 2005 roku. W 2010 roku został wyróżniony Odznaką „Zasłużony Działacz Kultury. Ponadto otrzymał Specjalną Nagrodę popartą dyplomem uznania, przyznaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, za zasługi dla kultury polskiej (2012). Natomiast w 2014 roku otrzymał Medal Wdzięczności „Dobroczyńcom za serce i miłość”, za wspieranie twórczości osób niepełnosprawnych - podopiecznych Fundacji Brata Alberta, przyznany przez Zarząd Krajowy tej Fundacji.

Oprawę muzyczną poetyckich strof wykona Filip Dobrowolski.

W ten listopadowy wieczór, sprzyjający zadumie i wyciszeniu, zapraszamy do Biblioteki (ul. Mickiewicza 5) na chwilę refleksji z poezją Antoniego Dobrowolskiego. Wstęp wolny.