Kategoria: Kultura
Opublikowano: 2015-10-22 12:34:51 przez system

Poetycko w Bibliotece

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Bochni oraz Wydawnictwo rafalbrzezinski.info zapraszają 27 października o godz. 18.00 w sali klubu Biblioteki na promocję tomiku poetyckiego Zofii Kleszcz „Nie muszę forsować bram”.

W 2014 r. wiersz Zofii Kleszcz pt. „Objawienie” wygrał I Konkurs na Tomik Wierszy „Z szuflady poety ki – szansa” ogłoszony przez wydawnictwo Usługi Badawcze i Wydawnicze dr Rafał Brzeziński, gdzie nagrodą jest wydanie autorskiego tomiku wierszy. Jest nim właśnie debiutancki tomik „Nie muszę forsować bram”.

Zofia Kleszcz, pochodząca z Szynwałdu niedaleko Tarnowa, obecnie mieszka w Zawadzie koło Bochni. Jest emerytowaną nauczycielką a ponadto żoną, matką i babcią. Szczęście to chwila, mawia Zofia Kleszcz, a gdy zasiada do wierszowania, bo tak nazywa swoje tworzenie obrazów ze słów, przywołuje do siebie taką właśnie chwilę. Oprócz wierszowania dba o rodzinę, dom, rozpieszcza wnuki, pielęgnuje przyjaźnie i podróżuje.

Zadebiutowała w 1999 r. wierszami: „Amen”, „Do góry niebem”, „Tryumf”, „Echo”, które ukazały się w „Almanachu młodych: poezja i proza”, wydanym przez Krakowski Oddział Związku Literatów Polskich. W tym samym roku wydała własnym sumptem tomik poezji zatytułowany „Melodia duszy”, w którym znalazło się 29 wierszy wybranych przez autorkę. Tomik przeznaczony był dla rodziny i przyjaciół. W kolejnych latach w publikacjach zbiorowych ukazywały się jej fraszki, aforyzmy, wiersze i opowiadania wyróżniane i nagradzane w różnych konkursach. W latach 2000 - 2007 Zofia Kleszcz współdziałała z Tarnowską Grupą Literacką „Jaskółka”. Był to dla niej nieoceniony czas warsztatów literackich. W 2005 r. wybrane przez autorkę wiersze uświetniły XXXIII Salon Artystyczno-Literacki organizowany w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bochni. W 2011 r. redakcja czasopisma „Któż jak Bóg” ogłosiła konkurs na wiersz o aniołach, w którym utwór Zofii Kleszcz „Mój anioł” zdobył II miejsce i został opublikowany w tym czasopiśmie. W 2014 r. opowiadanie „Potraktuj mnie jak psa” zdobyło III miejsce w 21. Ogólnopolskim Konkursie Literackim Prozy i Poezji Krakowskiej Fundacji Sztuki Osób Niepełnosprawnych w Krakowie i oczekuje na publikację. Ponadto wiele wierszy drukowały czasopisma literackie, takie jak „Intuicje Przydrożne” oraz „Słowem i Kształtem”, a także czasopisma: „Droga”, „Wstań”, „Źrenica”, „Moja Bochnia”, „Ziemia Bocheńska” i „Zwiastun Maryi”.

We wtorkowy wieczór, 27 października Zofia Kleszcz zaprezentuje swoją twórczość, zamieszczoną w debiutanckim tomiku bocheńskiej publiczności. Podczas spotkania będzie można nabyć promowaną książkę.