Kategoria: Kultura
Opublikowano: 2015-07-13 23:11:25 przez system

Powstaje nowe Muzeum na Bocheńszczyźnie

23 lipca w warsztatach gastronomicznych przy Zespole Szkół w Dąbrowicy odbędzie się otwarcie Muzeum Książki Kucharskiej i Kulinarnej im. Stanisława Czernieckiego.

Muzeum powstało z inicjatywy Lokalnej Grupy Działania „Dolina Raby”. Głównym celem Muzeum jest propagowanie wiedzy na temat polskiej sztuki kulinarnej, kuchni narodowej, regionalnej i lokalnej oraz promocja najstarszej polskiej książki kucharskiej „Compendium Ferculorum – Albo Zebranie Potraw”.

W wiśnickim zamku Kmitów i Lubomirskich została napisana najstarsza na ziemiach polskich książka kucharska „Compendium Ferculorum Albo Zebranie Potraw” przez Stanisława Czernieckiego kuchmistrza wojewody krakowskiego Aleksandra Michała Lubomirskiego w 1682 r. Muzeum Książki Kucharskiej i Kulinarnej im. Stanisława Czernieckiego ma służyć lokalnej społeczności i turystom odwiedzającym Dolinę Raby jako miejsce poszerzania wiedzy o narodowych, regionalnych i lokalnych kulinariach oraz o dziele St. Czernieckiego.

W tym miejscu można zapoznać się z licznymi polskimi publikacjami kulinarnymi i na podstawie przepisów w nich zawartych nauczyć się samodzielnie pod okiem eksperta przygotować wybraną potrawę. Dzięki takiemu połączeniu można poznać nie tylko ciekawe książki, przepisy i potrawy, ale również nauczy się je przyrządzać. W dziele Stanisława Czernieckiego pierwszą pozycję zajmuje „Rosół polski”, a dokładniej aż szesnaście sposobów jego przygotowania. Mimo iż autor często pisze o kuchni polskiej i o polskich, a nawet „staropolskich” daniach i recepturach, to rosół jest jedną z niewielu potraw wprost uznanych i określonych jako „polskie”.