Kategoria: Kultura
Opublikowano: 2016-03-16 15:13:22 przez system

Prezydent na Lipnickich Palmach

Czy padnie rekord tego nie wiadomo. Rok temu najwyższa palma miała 29 metrów i 40 centymetrów. Tradycyjnie wykonał ją Zbigniew Urbański, wielokrotny zwycięzca i uczestnik. Będzie to już 58. Konkurs Lipnickich Palm i Rękodzieła Artystycznego im. Józefa Piotrowskiego.

Najwyższe drzewko w historii konkursu miało 36 metrów i 4 cm. Sztuką jest wykonanie palmy, a także jej postawienie na lipnickim rynku. Mierzenie i stawianie palm rozpocznie się w Niedzielę Palmową 20 marca o 8.00.

Palma musi być postawiona pionowa siłą ludzkich mięśni – z wykorzystaniem jedynie lin oraz stabilizujących tyczek bez użycia dźwigów lub podnośników. Najwyższe palmy mogą być oparte o drzewo, do którego podstawa palmy jest przywiązana ze względów bezpieczeństwa.

Do konkursu mogą być zgłaszane palmy wykonane według wzoru palmy tradycyjnej, z naturalnych surowców takich jak pędy wierzby, suszone kwiaty, bukszpan oraz bibuły. Wiązanie palmy powinno być zrobione z pędów wierzby, bez wykorzystania drutu, gwoździ i sznurków z tworzyw sztucznych.

O 10. 45 nastąpi uroczyste otwarcie konkursu i poświęcenie palm na Rynku. O 11.00 będzie Msza św. w kościele św. Andrzeja Apostoła w Lipnicy Murowanej. Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród zaplanowano na godzinę 13.00.

Wydarzeniami towarzyszącymi będą m.in.: warsztaty wykonywania palm, jarmark wielkanocny i konkurs na najładniejsze stoisko. Natomiast o godzinie 17.00 odbędzie się koncert w zabytkowym kościele św. Leonarda.

Proboszczem lipnickiej parafii i jednym z organizatorów konkursu był jeszcze niedawno obecny kapelan prezydenta RP ks. Zbigniew Kras. Andrzej Duda odwiedzał wiele razy Lipnicę Murowaną, m.in. w 2010 roku przygotowując wizytę prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który ufundował dzwon do tamtejszego kościoła. Z powodu choroby matki, prezydent Kaczyński odwołał swój przyjazd. Podczas uroczystości reprezentował go m.in. podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP, Andrzej Duda.

Program wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Lipnicy Murowanej jeszcze nie został oficjalnie przedstawiony.