Kategoria: Kultura
Opublikowano: 2016-03-14 09:49:45 przez system

Projekcja spektaklu Teatru Bolszoj w kinie Regis

17 marca na godz. 19.00 Kino Regis zaprasza na projekcję spektaklu baletowego Teatru Bolszoj pt. "Giselle".

"Giselle" to ukoronowanie stylu romantycznego w balecie, tytuł uwielbiany przez baletomanów całego świata.

Wiejska dziewczyna Giselle zakochuje się w przystojnym młodzieńcu, nie wiedząc, że to książę Albert w przebraniu. Książę nie może ożenić się z ubogą panną, ma już zresztą narzeczoną. Gdy prawda wychodzi na jaw, Giselle umiera z rozpaczy i dołącza do wił – duchów dziewcząt, które zmarły przed ślubem. W nocy, targany wyrzutami sumienia, książę przychodzi na grób ukochanej. Pojawia się Giselle jako kuszący swym pięknem demon. Zjawa będzie musiała bronić Alberta przed swymi towarzyszkami wiłami i ich królową. Ten XIX-wieczny tytuł jest kwintesencją baletu romantycznego, pełnego niesamowitości, grozy i korowodów tańczących zjaw, przyobleczonych w tiulowe suknie. Z bliżej nieznanych powodów „Giselle” od kilkunastu lat jest nieobecna na polskich scenach, nadarza się zatem wyjątkowa okazja do obcowania z tym arcydziełem sztuki tańca, jednym z najważniejszych w światowej literaturze baletowej.

Choreografia: Jurij Grigorowicz
Muzyka: Adolphe Adam
Obsada:
Swietłana Zacharowa jako Giselle
Siergiej Połunin jako Książę Albert
Denis Sawin jako Hans, myśliwy
Anna Antropowa jako Berta, matka Giselle
Wiera Borisenkowa jako Batylda, narzeczona księcia
Jekaterina Szypulina jako Mirta, królowa willid
Angelina Karpowa, Ana Turazaszwili Dwie Willidy
Daria Chochłowa i Igor Cwirko Pas de deux w I akcie

Jurij Grigorowicz
Choreograf i przez ponad 30 lat dyrektora baletu Bolszoj (lata 1964 – 1995), wypracował swój własny, niepowtarzalny, niemal akroba¬tyczny styl. Ikonami tego stylu sta¬ły się spektakle: „Spartakus”, „Zło¬ty wiek”, „Iwan Groźny” i „Romeo i Julia”. W 2008 roku Grigorowicz powrócił do Teatru Bolszoj jako baletmistrz i choreograf, i realizu¬je nowe wersje swoich baletów, jak m.in. „Śpiąca królewna”, „Rajmon-da”, „Legenda o miłości” i inne

Swietłana Zacharowa
Urodziła się w Łucku na Ukrainie. W wieku 6 lat rozpoczęła zajęcia w miejscowym studiu tanecznym, w którym uczyła się tańca ludowe¬go. W wieku 10 lat zapisała się do Szkoły Baletowej w Kijowie. Na-stepnie dostała się do Szkoły Ba¬letowej im. Waganowej w St. Pe¬tersburgu. Szkołę ukończyła wyko-nując „Pas de deux” Czajkowskie¬go. Związała się z baletem Teatru Maryjskiego, gdzie w wieku 17 lat została solistką. Po niezliczonych brawurowych występach na scenie w Petersburgu i na całym świecie artystka przeniosła się do zespołu Teatru Bolszoj, gdzie w 2003 roku została primabaleriną. Jest wy¬bitną interpretatorką baletowej klasyki, podziwialiśmy ją m.in. w transmisjach „Śpiącej królewny”, „Jeziora łabędziego”, „Bajadery” i „Córki faraona”.

Siergiej Połunin
Urodził się w Chersoniu na Ukra¬inie. Już we wczesnym dzieciństwie zaczął naukę tańca. W wieku 13 lat rozpoczął edukację w londyńskiej Royal Ballet School. W 2010 stał się najmłodszym w historii pierwszym tancerzem (tytuł: principal) w The Royal Balet. W 2012 podjął decyzję o odejściu tłumacząc się zmęcze¬niem i wypaleniem. Zasłynął m.in. swoim nagłym zniknięciem tuż przed premierą, w której miał tań¬czyć główną rolę. Odnalazł się po kilku dniach w Moskwie. Obecnie współpracuje z Moskiewskim Aka¬demickim Teatrem Muzycznym imienia Stanisławskiego i Niemi¬rowicza-Danczenki. Miliony inter¬nautów poznały go dzięki filmowi, w którym tańczy solo do utworu „Take me to Church”.

Przedstawienie trwa około 2 godzin i 20 minut.

Giselle
Jurij Grigorowicz
Obsada: Swietłana Zacharowa, Siergiej Połunin i inni
17.03.2016, godz. 19.00
Kino Regis, duża sala
Bilety: 30 zł (normalny), 25 zł (ulgowy)