Kategoria: Kultura
Opublikowano: 2016-04-06 08:32:59 przez system

Przegląd Filmowy Echa Katynia

Już po raz drugi Miejski Dom Kultury włącza się w organizowany przez Instytut Pamięci Narodowej ogólnopolski przegląd filmowy Echa Katynia. Jest to szczególne wydarzenie, którego celem jest upamiętnienie ofiar Zbrodni Katyńskiej. W tym roku pokazane zostaną trzy produkcje. Przegląd odbędzie się 13 kwietnia 2016 r. w sali kameralnej MDK, rozpoczęcie o godz. 17.

W ramach poprzednich edycji przeglądu zaprezentowanych zostało łącznie 31 filmów, powstałych w Polsce, a także na Białorusi, Łotwie, Ukrainie, w Czechach, Danii, Rosji i USA. W tym roku emisje odbędą się w ponad 40 miejscach w takich miastach jak: Warszawa, Kraków, Kołobrzeg, Bochnia
Emitowane filmy odnoszą się do relacji świadków zbrodni, konstrukcji sowieckiego systemu terroru, ale również dramatów rodzin ofiar zbrodni. Ideą przeglądu jest także prezentowanie produkcji wychodzących poza sam Katyń. Trzeba pamiętać, że Mord Katyński nie był pierwszą zbrodnią reżimu stalinowskiego na Polakach a ofiarami systemu komunistycznego byli także żołnierze podziemia niepodległościowego.

Program:

17.00 - wprowadzenie dr Dariusz Gorajczyk, IPN Kraków

17.30 - Epitafia Katyńskie, real. P. Brzezińska, M. Dancewicz, M. Drążewski, P. Pawlicki, P. Weychert, Polska 2010, 20 min.
Epitafia Katyńskie to krótkie portrety filmowe wybranych ofiar Zbrodni Katyńskiej, nie tylko oficerów, ale także naukowców, lekarzy, nauczycieli, sportowców etc. Każdy z nich trwa około trzech minut i w poruszający sposób przedstawia indywidualne historie bohaterów. Opierając się m. in. na rodzinnych pamiątkach, listach obozowych i wspomnieniach krewnych, autorom udało się pokazać nie tylko dramatyczny los zamordowanych, ale także ich życie rodzinne, przedwojenne zajęcia, karierę zawodową, zasługi dla państwa. Dodatkowym walorem jest atrakcyjna forma wizualna produkcji.

18.00 - Zapora, reż. K. Starczewski, Polska 2016, 60 min.
Film „Zapora” w reżyserii pracownika BEP IPN, Konrada Starczewskiego, jest dokumentem poświęconym majorowi Hieronimowi Dekutowskiemu. Na godzinny obraz składają się przede wszystkim wspomnienia podkomendnych „Zapory”, jego kolegów, przyjaciół i członków rodziny. Dobór tych osób oraz ich wypowiedzi czyni z filmu wartką, dramatyczną opowieść o jednym z najwybitniejszych dowódców partyzanckich Lubelszczyzny - cichociemnego, żołnierza polskiego podziemia niepodległościowego, zamordowanego przez komunistów i skazanego przez nich na wieczną niepamięć.
Dokument powstał z fascynacji sylwetką „Zapory” i wypowiedziami ludzi, którzy go znali i opowiadali o jego przeszłości. Twórcy filmu postanowili urozmaicić jednak ten materiał, obrazując niektóre wydarzenia animacjami, wykorzystującymi najnowsze zdobycze techniki filmowej i komputerowej. W efekcie wyszło dzieło atrakcyjne wizualnie, interesujące również dla młodszego pokolenia.

19.15 - Pokuta, reż. T. Abuładze, ZSRR 1984, 155 min.
Film gruzińskiego reżysera na ekrany wszedł dopiero w roku 1986. Wprowadzenie go do kin było wydarzeniem filmowym, ale też politycznym – było to jedno z pierwszych dzieł poruszających temat zbrodni stalinizmu. „Pokuta” to przypowieść o zbrodniach władzy, o gnębieniu i szykanowaniu ludzi, o skazywaniu ich na obozy i śmierć. Mimo posługiwania się alegorią, sceny przesłuchań są głęboko poruszające. Jest to też opowieść – moralitet o odpowiedzialności za swoje czyny za życia, ale również po śmierci. Dzieło Abuładze było nominowane do nagrody Złoty Glob w kategorii film obcojęzyczny, zostało wyróżnione nagrodą FIPRESCI i Grand Prix w Cannes, a także otrzymało nominację do Złotej Palmy w Cannes.

Ogólnopolski Przegląd Filmowy Echa Katynia
Miejski Dom Kultury, sala kameralna
13 kwietnia 2016 r., godz. 17.
Wstęp wolny.