Kategoria: Kultura
Opublikowano: 2015-10-09 12:33:46 przez system

Pueri Cantores pod batutą Pendereckiego

Bocheński Chór Chłopięcy „Pueri Cantores Sancti Nicolai” wystąpił w koncercie finałowym 20. Festiwalu Kompozytorów Polskich im. Henryka Mikołaja Góreckiego, który odbył się w Bielsku-Białej. W wykonaniu młodych śpiewaków z Bochni, Orkiestry Akademii Beethovenowskiej oraz chóru Filharmonii Krakowskiej zabrzmiało „Credo” – monumentalna kompozycja Krzysztofa Pendereckiego.

Koncert poprowadził osobiście kompozytor, Krzysztof Penderecki. Partie solowe zaśpiewali: Iwona Hossa (I sopran), Ewa Vesin (II sopran), Agnieszka Rehlis (mezzosopran), Adam Zdunikowski (tenor) i Wojciech Gierlach (bas). Przygotowanie chórów: Teresa Majka-Pacanek i ks. Stanisław Adamczyk, przygotowanie koncertu: Maciej Tworek.

- To był finał godny jubileuszowego Festiwalu. Monumentalne brzmienie orkiestry złożonej z najzdolniejszych muzyków młodego pokolenia, łączyło się z dźwiękami przepięknie brzmiących chórów – możemy przeczytać w wielu recenzjach. Bocheński Chór Chłopięcy pod batutą Krzysztofa Pendereckiego wystąpił już po raz kolejny. Ma też na swoim koncie nagranie filmowe skomponowanej w latach sześćdziesiątych Pasji wg św. Łukasza. Rejestracja odbyła się w 2012 roku w Alwernia Studios.

Credo to utwór napisany na pięć głosów solowych (sopran, mezzosopran, alt, tenor, bas) chór dziecięcy, chór mieszany i orkiestrę. Dzieło początkowo miało być mszą, która powstawała na zamówienie The Oregon Bach Festival oraz Internationale Bachakademie w Stuttgarcie. Kompozytor naszkicował wszystkie pięć części stałych mszy, jednak Credo pochłonęło go tak dalece, że stało się samodzielnym utworem.