Kategoria: Kultura
Opublikowano: 2016-07-19 18:05:59 przez system

Red. Skarżyński o Wishbone Ash w MDK

Wishbone Ash będą bohaterami lipcowego wykładu red. Jerzego Skarżyńskiego z cyklu Ilustrowana Muzyką Historia Rocka. Spotkanie zilustrują fragmenty koncertu Live in London zagranego z okazji 40-lecia istnienia zespołu.

Wishbone Ash są jedną z najpopularniejszych brytyjskich formacji hard rockowych lat 70. Zespół powstał w 1966 r. jako Empty Vessels. W jego skład weszli wtedy Glen Turner, Steve Upton i Martin Turner. Następnie trio - które wtedy zmieniło nazwę na Tanglewood - przyjechało do Londynu. Tam zainteresował się nimi Miles Copeland, który został managerem zespołu. Zaraz po tym Glena Turnera zastąpili David Alan „Ted” Turner i Andy Powell i to właśnie oni stworzyli pierwszy skład grupy Wishbone Ash.

Trudno zaliczyć Wishbone Ash do określonego gatunku muzycznego. Część uznaje grupę za progresywną, inni muzykę jej uznają za najbardziej wysublimowaną odmianę hard rocka. Z całą pewnością grupa zbliżyła do siebie oba te gatunki – szczególnie albumy Wishbone Ash, Pilgrimage i Argus posiadają cechy ich obu. Wyrafinowane i złożone brzmienie Wishbone Ash oparte jest na duetach gitar elektrycznych. Grupa była pierwszą, która w instrumentarium wprowadziła dwie gitary prowadzące.

Ilustrowana muzyką historia rocka - Wishbone Ash Live in London
Miejski Dom Kultury, sala kameralna
22 lipca, godz. 18.
Wstęp wolny.