Kategoria: Kultura
Opublikowano: 2017-09-07 21:14:12 przez system

Rekord Weekendu z Zabytkami

Rekord odwiedzin Powiatu Bocheńskiego, na jubileuszowej 10 edycji Weekendu z Zabytkami został pobity - informuje starostwo powiatowe. 2 i 3 września powiat odwiedziło ponad siedem tysięcy osób. Na weekendowej mapie znalazło się aż 44 punkty, odbywało się też kilkanaście atrakcji towarzyszących. Udostępnione były nowe zabytki, a także te, które rokrocznie biją rekordy popularności.

W tym roku pogoda nie rozpieszczała zwiedzających, jednak niezmiernie cieszymy się, że nie zawiedli i tak chętnie i licznie zwiedzali powiat i uczestniczyli w przygotowanych atrakcjach. Zapraszam za rok - mówi Ludwik Węgrzyn, Starosta Bocheński.

Jak co roku najwięcej turystów odwiedziło Kopalnię Soli w Bochni. Pomimo że była częściowo płatna pod ziemię zjechało ponad 1,5 tys. osób. Rekordowa liczba zwiedzających odwiedziła także Zamek w Wiśniczu (1 400) oraz Winnicę w Łazach (600) i Muzeum Motyli (650). Dużym zainteresowaniem cieszyło się Muzeum st. Fischara w Bochni (333) czy Klasztor Karmelitów na terenie Zakładu Karnego w Wiśniczu (399). Zespół Dworsko Pałacowy w Zbydniowie (200) i Muzeum Pamiątek po Janie Matejce (150) to kolejne obiekty do którego tłumnie przybywały wycieczki turystów. Kościół pw. Wszystkich Świętych w Sobolowie (215) i Kościół św. Leonarda w Lipnicy Murowanej (260)cieszył się również dużym zainteresowaniem. Dużym zaskoczeniem dla właścicieli Frankówki Małej w Cichawce (150) było zainteresowanie warsztatami kulinarnymi „heca z Pieca”, w których udział brały całe rodziny. Pogoda nie odstraszyła również uczestników rowerowej gry terenowej(30), którzy wyruszyli w pościg, aby powstrzymać rabusia i odebrać mu najcenniejszy spośród zrabowanych dóbr – legendarny Łup Szyca. Liczne grupy wzięły udział w zwiedzaniu tras (20) czy cmentarzy żydowskich(40), szlaku Króla Kazimierza (30) czy spacerach w Wiśniczu (20)i Lipnicy(20), a także bocheńskiej Bazyliki św. Mikołaja(50).

Turyści odwiedzili więc bardziej czy mniej tłumnie każde miejsce wyznaczone na mapie. Nie było takiego obiektu, miejsca czy atrakcji, która nie spotkałaby się z zainteresowaniem. Główny cel organizacji weekendu, chociaż z jednej strony od lat taki sam, to jednak co roku jest odrobinę modyfikowany. Założenie ogólne jest takie aby ukazywać piękno powiatu, odkrywać nieodkryte i zdobywać niezdobyte - wyjaśniają organizatorzy.

W związku z tym, że weekend organizowany jest w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa to zwiększa to zdecydowanie zakres promocji i również sprawia, że coraz więcej osób chętnie nas odwiedza i odnajduje powiat Bocheński na turystycznej mapie Małopolski. Rokrocznie staramy się poszerzać liczbę atrakcji, trafiać do poszczególnych grup wiekowych, poprze atrakcje dla dzieci aktywizować najmłodszych, angażować mieszkańców i turystów w poznawanie powiatu poprzez uczestnictwo w tradycyjnych warsztatach kulinarnych, zapraszać amatorów winogron do winnic i pokazywać dorobek i dobytek nie tylko materialny ale również integrować lokalną społeczność. To są naprawdę aktywne dwa dni, a najważniejsze, że nasi turyści obiecują wrócić, czy też proponują poszerzenie koncepcji weekendowego zwiedzania do otwarcia się przez cały tydzień, a mieszkańcy niezmiennie nam kibicują - podsumowują.

Dzięki udziałowi w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa i możliwości promocji zabytków za pośrednictwem ich kanałów, można było zaobserwować wzrost turystów zewnętrznych, w tym roku pojawili się turyści z Warszawy, Nowego Sącza czy Łańcuta. Żeby zachęcić, tych którzy postanowili odwiedzić nasz powiat, wspólnie z hotelami po raz drugi zaoferowano weekendową zniżkę na pobyt i z takiej zniżki skorzystało kilkanaście osób.*

*O ile mogliśmy w ubiegłym roku mówić o sukcesie, gdyż odwiedziło nas 6,5 tys osób, teraz pomimo fatalnej pogody, przeszło to nasze najśmielsze oczekiwania. Ogromne podziękowania należą się wszystkim właścicielom, zarządcom i pracownikom obiektów za pracę na rzecz promocji naszego pięknego powiatu, a zwiedzającym za to, że pomimo chłodu i deszczu postanowili wziąć udział w naszym weekendowym zwiedzaniu – dodaje starosta.