Kategoria: Kultura
Opublikowano: 2015-04-14 19:59:19 przez system

Romeo i Julia: retransmisja w kinie Regis

Widowisko baletowe Teatru Bolszoj

Tej okazji nie może przegapić żaden miłośnik klasycznego baletu, czy sympatyk twórczości Shakespeare’a. 16 kwietnia, o godz. 19.00 w dużej sali kina Regis olśniewający spektakl baletowy "Romeo i Julia"

Jedna z najbardziej znanych wersji arcydzieła Prokofiewa, klasyka XX wieku. Wielu choreografów sięgało i nadal sięga po baletową wersję tragedii Williama Shakespeare’a, ale tylko nieliczni pozostają w pamięci widzów i na afiszach teatrów na dłużej. Do takich spektakli należy „Romeo i Julia” Jurija Grigorowicza, długoletniego dyrektora artystycznego baletu Teatru Bolszoj. Choreograf stworzył ją jednak nie dla teatru w Moskwie, ale dla Opery Paryskiej, w 1978 roku, a dopiero później przeniósł na deski Bolszoj.

Monumentalna inscenizacja, zachowująca niemal całość równie wielkiej partytury Prokofiewa, w sposób plakatowy, sięgający do najmocniejszych emocji i najsubtelniejszych wzruszeń, odmalowuje tragizm miłości kochanków z Werony. Barwne korowody masek i sceny walk na szpady przeniosą widza w świat renesansowego miasta-państwa, z jego waśniami między rodami, a także zabawą na placach i uliczkach. Na pierwszym planie pozostaje jednak delikatna Julia oraz młodzieńczy Romeo i ich uczucie, wyrażone bez słów, za pomocą sztuki tańca. Przedstawienie trwa 2 godziny 15 minut.

Obsada:
Witalij Biktimirow jako Pan Capuletti
Aleksiej Łoparewicz jako Pan Monteki
Anna Nikulina jako Julia
Aleksandr Wołczkow jako Romeo
Kristina Karasewa jako Pani Capuletti
Michaił Łobuchin jako Tybald
Andriej Bołotin jako Merkucjo
Andriej Sitnikow jako Książę Werony
Władisław Łantratow jako Hrabia Parys
Aleksiej Łoparewicz jako Ojciec Laurenty
Pierwsi tancerze, soliści, koryfeje i zespół baletowy Teatru Bolszoj, orkiestra Teatru Bolszoj.

Andriej Anichanow - dyrygent

Realizatorzy:
Jurij Grigorowicz - choreograf
Simon Wirsaładze - scenografia i kostiumy
Michaił Sokołow - światło

Libretto na podstawie dramatu Williama Shakespeare’a: Siergiej Prokofiew, Siergiej Radłow, Adrian Piotrowski, redakcja Jurij Grigorowicz.

Romeo i Julia (spektakl baletowy)
16.04.2015, godz. 19.00
Kino Regis, duża sala
Bilety: 30 zł, 20 zł (ulgowy).