Kategoria: Kultura
Opublikowano: 2019-11-22 19:29:56 przez eb

Rozmowy o teatrze z Dorotą Pomykałą

Biblioteka w Bochni zaprasza na wieczór pod hasłem „Teatr – sztuka spotkania. Rozmowy o teatrze z Dorotą Pomykałą”, 29 listopada 2019 r. o godz. 17.00 w sali klubu Biblioteki, ul. A. Mickiewicza 5.
W ramach realizowanego w tym roku w bocheńskiej Bibliotece projektu „Biblioteka teatrem słowa”, dofinansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, zapraszamy na spotkanie z niezwykłą aktorką oraz wspaniałym człowiekiem i pedagogiem aby lepiej zrozumieć fenomen teatru, porozmawiać o sztuce scenicznej, o pracy aktora, o jego tęsknocie, marzeniach i doświadczeniu.

Dorota Pomykała urodziła się i wychowała na Śląsku. Ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Krakowie i zadebiutowała w jednym z Wieczorów Poetyckich Starego Teatru poświęconym poezji Jana Kochanowskiego oraz w „Głosach przeszłości” Krzysztofa Miklaszewskiego.

Pozostając etatową aktorką Teatru Starego występowała gościnnie w Teatrze Nowym w Łodzi, w teatrach warszawskich: Rozmaitości, Studio i Polonii, w Teatrze Żeromskiego w Kielcach oraz w krakowskich Teatrze STU, Słowackim i w Bagateli. Grała między innymi w dramatach Ajschylosa, Arystofanesa, Shakespeare’a, de la Barki, Gozziego, Goethego, Schillera, Czechowa, Lorki, Eliota, Dürrenmatta, Wyspiańskiego, Micińskiego, Zapolskiej, Gombrowicza i Mrożka oraz adaptacjach Tołstoja i Schulza. To pokazuje bogactwo i wielowymiarowość jej teatralnego doświadczenia.Ważne miejsce w jej pracy artystycznej zajmuje poetyckie słowo, muzyka i piosenka artystyczna.

Była laureatką Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu, występowała w Piwnicy pod Baranami i w hotelu „Pod Różą”, z Markiem Grechutą nagrała płytę „Śpiewające obrazy”, wystąpiła w telewizyjnym monodramie o Edith Piaf „Urodziłam się na ulicy”.

Na dużym ekranie zadebiutowała epizodem w „Aktorach prowincjonalnych” Agnieszki Holland, w pierwszej większej roli pojawiła się w komedii kostiumowej „Ojciec królowej” w reżyserii Wojciecha Solarza, a przełomem w karierze filmowej okazała się rola prostytutki Joli w „Wielkim Szu” Sylwestra Chęcińskiego.

Zagrała w blisko sześćdziesięciu produkcjach kinowych i telewizyjnych oraz w ponad sześćdziesięciu różnorodnych spektaklach Teatru Telewizji.Jest artystką docenianą w kraju i poza jego granicami. W 1991 r. za pierwszoplanową rolę w duńskim filmie „Urodziny Kaja” („Kaj's fodselsdag”) otrzymała nagrodą Duńskiej Akademii Filmowej i Grand Prix na IV Festiwalu Kina Nordyckiego w Rouen.

Nie sposób wymienić wszystkich jej nagród i osiągnięć. W 2003 r. otrzymała nagrodę aktorską za rolę Corinne w spektaklu ”Na wsi” Martina Crimpa. To artystyczne osiągnięcie zostało nagrodzone raz jeszcze w roku następnym Nagrodą dla Indywidualności Artystycznej Festiwalu na 39. Ogólnopolskim Przeglądzie Teatrów Małych Form „Kontrapunkt” w Szczecinie.  W 2014 r. otrzymała Specjalną Nagrodę Aktorską za rolę Polska Mama w przedstawieniu „Bitwa Warszawska 1920” Pawła Demirskiego w reżyserii Moniki Strzępki na 54. Kaliskich Spotkaniach Teatralnych. To tylko kilka wybranych nagród związanych z osiągnięciami scenicznymi Doroty Pomykały. 

Dorota Pomykała jest także pedagogiem, od 1992 r. prowadzi z siostrą Danutą Owczarek Studio Aktorskie „ART – PLAY” i dwuletnią Policealną Szkołę Aktorską w Katowicach. Otwiera i przyciąga tych, którzy poszukują własnej drogi w życiu i na scenie. Podczas spotkania w Bibliotece porozmawiamy o teatrze, postaramy się znaleźć odpowiedź na pytanie jak może wyglądać pejzaż ważnych dla nas znaczeń, które odsłania teatr? Zapraszamy, wstęp wolny.