Kategoria: Kultura
Utworzono: 2019-11-22 19:29:56 przez eb

Rozmowy o teatrze z Dorotą Pomykałą

Biblioteka w Bochni zaprasza na wieczór pod hasłem „Teatr – sztuka spotkania. Rozmowy o teatrze z Dorotą Pomykałą”, 29 listopada 2019 r. o godz. 17.00 w sali klubu Biblioteki, ul. A. Mickiewicza 5.
W ramach realizowanego w tym roku w bocheńskiej Bibliotece projektu „Biblioteka teatrem słowa”, dofinansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, zapraszamy na spotkanie z niezwykłą aktorką oraz wspaniałym człowiekiem i pedagogiem aby lepiej zrozumieć fenomen teatru, porozmawiać o sztuce scenicznej, o pracy aktora, o jego tęsknocie, marzeniach i doświadczeniu.

Dorota Pomykała urodziła się i wychowała na Śląsku. Ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Krakowie i zadebiutowała w jednym z Wieczorów Poetyckich Starego Teatru poświęconym poezji Jana Kochanowskiego oraz w „Głosach przeszłości” Krzysztofa Miklaszewskiego.

Pozostając etatową aktorką Teatru Starego występowała gościnnie w Teatrze Nowym w Łodzi, w teatrach warszawskich: Rozmaitości, Studio i Polonii, w Teatrze Żeromskiego w Kielcach oraz w krakowskich Teatrze STU, Słowackim i w Bagateli. Grała między innymi w dramatach Ajschylosa, Arystofanesa, Shakespeare’a, de la Barki, Gozziego, Goethego, Schillera, Czechowa, Lorki, Eliota, Dürrenmatta, Wyspiańskiego, Micińskiego, Zapolskiej, Gombrowicza i Mrożka oraz adaptacjach Tołstoja i Schulza. To pokazuje bogactwo i wielowymiarowość jej teatralnego doświadczenia.Ważne miejsce w jej pracy artystycznej zajmuje poetyckie słowo, muzyka i piosenka artystyczna.

Była laureatką Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu, występowała w Piwnicy pod Baranami i w hotelu „Pod Różą”, z Markiem Grechutą nagrała płytę „Śpiewające obrazy”, wystąpiła w telewizyjnym monodramie o Edith Piaf „Urodziłam się na ulicy”.

Na dużym ekranie zadebiutowała epizodem w „Aktorach prowincjonalnych” Agnieszki Holland, w pierwszej większej roli pojawiła się w komedii kostiumowej „Ojciec królowej” w reżyserii Wojciecha Solarza, a przełomem w karierze filmowej okazała się rola prostytutki Joli w „Wielkim Szu” Sylwestra Chęcińskiego.

Zagrała w blisko sześćdziesięciu produkcjach kinowych i telewizyjnych oraz w ponad sześćdziesięciu różnorodnych spektaklach Teatru Telewizji.Jest artystką docenianą w kraju i poza jego granicami. W 1991 r. za pierwszoplanową rolę w duńskim filmie „Urodziny Kaja” („Kaj's fodselsdag”) otrzymała nagrodą Duńskiej Akademii Filmowej i Grand Prix na IV Festiwalu Kina Nordyckiego w Rouen.

Nie sposób wymienić wszystkich jej nagród i osiągnięć. W 2003 r. otrzymała nagrodę aktorską za rolę Corinne w spektaklu ”Na wsi” Martina Crimpa. To artystyczne osiągnięcie zostało nagrodzone raz jeszcze w roku następnym Nagrodą dla Indywidualności Artystycznej Festiwalu na 39. Ogólnopolskim Przeglądzie Teatrów Małych Form „Kontrapunkt” w Szczecinie.  W 2014 r. otrzymała Specjalną Nagrodę Aktorską za rolę Polska Mama w przedstawieniu „Bitwa Warszawska 1920” Pawła Demirskiego w reżyserii Moniki Strzępki na 54. Kaliskich Spotkaniach Teatralnych. To tylko kilka wybranych nagród związanych z osiągnięciami scenicznymi Doroty Pomykały. 

Dorota Pomykała jest także pedagogiem, od 1992 r. prowadzi z siostrą Danutą Owczarek Studio Aktorskie „ART – PLAY” i dwuletnią Policealną Szkołę Aktorską w Katowicach. Otwiera i przyciąga tych, którzy poszukują własnej drogi w życiu i na scenie. Podczas spotkania w Bibliotece porozmawiamy o teatrze, postaramy się znaleźć odpowiedź na pytanie jak może wyglądać pejzaż ważnych dla nas znaczeń, które odsłania teatr? Zapraszamy, wstęp wolny.
Komentarze użytkowników

Portal nie jest odpowiedzialny za treść komentarzy dodanych przez jego użytkowników. Osoby, które dodają komentarze naruszające prawo, prawa osób trzecich lub naruszają prawa innych podmiotów mogą zostać pociągnięte do odpowiedzialności karnej lub cywilnej.