Kategoria: Kultura
Opublikowano: 2015-04-17 11:32:44 przez system

Rusza cykl koncertów "Muzyka na Via Regia"

W czwartek 23 kwietnia o godzinie 18.00 w Galerii Chełm rozpocznie się tegoroczna edycja koncertów kameralnych w ramach cyklu „Muzyka na Via Regia”.

Tego dniu z koncertem na flet i fortepian wystąpią absolwentki krakowskiej Akademii Muzycznej, utalentowane artystki: Martyna Klupś-Radny i Wioletta Fluda.

Program koncertu:
G. P. Telemann - Fantazja nr 8 na flet solo
W. A. Mozart - Rondo D-dur KV Anh. 184
F. Poulenc - Sonata na flet i fortepian

P. Taffanel - Fantasie sur le Freischutz
T. Takemitsu - Voice na flet solo

Martyna Klupś-Radny ukończyła z wyróżnieniem studia magisterskie w Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie fletu prof. Zbigniewa Kamionki. Jest również absolwentką Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu pod kierunkiem Tomasza Walczaka. Uczestniczyła w wielu kursach na których pobierała lekcje u flecistów: Wally Hasse, Łukasza Długosza, prof. Janosa Balinta, prof. Jerzego Mrozika, prof. Kazimierza Moszyńskiego, dr Ewy Murawskiej, dr hab. Elżbiety Woleńskiej. Brała też udział w warsztatach kameralnych prowadzonych przez prof. M. Szwajger- Kułakowską.

Jest laureatką wielu konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych, m.in.: I nagroda na Międzynarodowym Konkursie Instrumentów Dętych w Belgradzie; I nagroda na Ogólnopolskim Konkursie Interpretacji Muzycznej w Krasiczynie; laureatka III nagrody na Ogólnopolskim Konkursie Instrumentów Dętych w Sosnowcu; I miejsce na Ogólnopolskim Festiwalu Fletowym w Sochaczewie, a także na Ogólnopolskich Przesłuchaniach uczniów klas Instrumentów Dętych Drewnianych w Bydgoszczy.

Martyna jest także laureatką II nagrody na XI Europejskim Konkursie „Mendelsohn Cup” we Włoszech i I nagrody na IV Międzynarodowym Konkursie „Giovanni Musicisti” w Treviso. W 2013 roku została laureatką II nagrody na VII Ogólnopolskim Konkursie Fletowym we Wrocławiu. W 2014 roku otrzymała I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Muzycznym w Sztokholmie i została finalistką Międzynarodowego Konkursu Fletowego „Dinu Lipatti w Bukareszcie”.
Ponadto Martyna Klupś-Radny odniosła liczne sukcesy w muzyce kameralnej. Do najważniejszych należą: finał I Ogólnopolskiego Konkursu Duetów z fortepianem w Warszawie, I nagroda w kategorii zespołów kameralnych trio na XII Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Juliusza Zarębskiego, Izabelin-Łomianki/Warszawa, wyróżnienie na XIV Międzynarodowym Przeglądzie Zespołów Kameralnych w Jaworze, a także otrzymała dyplom honorowy na Międzynarodowym Konkursie „TIM” w Paryżu.

Flecistka uzyskała Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za osiągnięcia artystyczne w latach 2007-08. W 2010 roku została stypendystką programu stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska”. W kolejnych latach 2012-13 otrzymała stypendium niemieckiej fundacji Jutting, a także stypendium Rektora Akademii Muzycznej w Krakowie i Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. W 2013 roku Martyna Klupś-Radny otrzymała Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego dla studentów.

Martyna brała udział w wielu projektach artystycznych, m. in.: oprawa muzyczna - występ solowy w Auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, a także wykonała recital solowy w cyklu „Młodzi laureaci w Wadze”. W 2013 roku miała okazję wystąpić na wręczeniu prestiżowych nagród dla dziennikarzy w „Klubie pod Gruszką” w Krakowie.
Ponadto koncertuje w wielu ośrodkach kulturalnych w Polsce i za granicą. W tym roku została wydana pierwsza płyta flecistki nagrana wraz z wybitną pianistką Iwoną Popławską-Zimowską. Jest to płyta kameralna z sonatami fletowymi. W szerokim repertuarze Martyny Klupś-Radny znajdują się utwory epok od baroku po muzykę XX wielu. Są to dzieła solowe, a także kameralne.

*Wioletta Fluda naukę gry na fortepianie rozpoczęła w wieku 8 lat w Państwowej Szkole Muzycznej I st. w Przeworsku pod kierunkiem Jakuba Międlara, którą kontynuowała w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej II st. w Rzeszowie pod kierunkiem Pawła Węgrzyna.

W 2009 roku rozpoczęła studia na Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie fortepianu dr hab. Mariusza Sielskiego, które ukończyła z wyróżnieniem w 2014 roku.

Wielokrotnie uczestniczyła w kursach pianistycznych u takich znakomitych pedagogów jak: Valery Affanasiew, Gyorgy Nador, Manfred Austa, Roberto Russo, Daniel Blumenthal, Ewa Osińska.

Przez cały okres studiów rozwijała swoją pasję, angażując się w różnorodne projekty: solowe, orkiestrowe, kameralne. Jej ogromną pasją jest akompaniament i z tym, przede wszystkim, wiąże swoją przyszłość. Uczestniczyła jako akompaniator podczas przesłuchań w filharmoniach w kraju i za granicą, m.in. w Filharmonii Krakowskiej, Narodowej Orkiestrze Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, Filharmonii Wałbrzyskiej, Filharmonii Berlińskiej.

Swoje zainteresowanie kieruje głównie na współprace z instrumentami dętymi. Posiada ogromny repertuar, który stale poszerza się o nowe pozycje. Jest czynnie koncertującą pianistką. Jej celem jest ciągłe rozwijanie się, przekazywanie niezwykłych emocji poprzez swoją grę oraz zdobywanie nowych doświadczeń.

Swój talent i ogromny repertuar miała okazję zaprezentować w wielu miejscach w kraju jak i za granicą (m. in. Niemcy, Włochy, Czechy, Ukraina, Luksemburg). Za swoją pracę i osiągnięcia otrzymała wiele nagród i stypendiów, m.in.:
- Stypendium Ministra Luksemburga za całokształt osiągnięć (koncert m.in. w Muzeum Schengen w 2012 roku),
- Stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za wybitne osiągnięcia (2013/2014),
- Stypendium Rektora Akademii Muzycznej w Krakowie dla najlepszych studentów (2013/2014).

We wrześniu 2013 roku miała okazję zaprezentować się jako akompaniator na 41. Międzynarodowym Kongresie Altówkowym, gdzie wykonała światową premierę utworu Borysa Pigovata. Kilkukrotnie uczestniczyła w Konkursach Instrumentów Dętych Blaszanych, na których uzyskała dyplomy za wyróżniający akompaniament.

Od września 2013 roku pracuje na stanowisko akompaniatora w Operze Krakowskiej, a od października 2014 na stanowisku akompaniatora na Wydziale Instrumentalnym na Akademii Muzycznej w Krakowie. Miała okazję współpracować na stanowisku korepetytora na Universität der Künste w Berlinie w klasie puzonu. Współpracuje także z Operą Wrocławską, Konserwatorium Krakowskim oraz z wieloma kulturalnymi instytucjami oraz solistami.

Wstęp wolny.