Kategoria: Kultura
Opublikowano: 2008-12-01 12:50:49 przez system

Śladami "Pana Cogito"

We wtorek 2 grudnia, na zakończenie Roku Zbigniewa Herberta, I LO w Bochni organizuje specjalny dzień poświęcony życiu i twórczości poety. Przygotowany przez nauczycieli języka polskiego wraz uczniami Dzień Zbigniewa Herberta w I LO nie będzie okolicznościową akademią ani sesją naukową - ma to być przede wszystkim SPOTKANIE Z CZŁOWIEKIEM.

Organizatorzy zapraszają więc na wędrówkę przez Europę śladami Herberta, zachęcając do spojrzenia na zabytki przez pryzmat esejów z książki "Barbarzyńca w ogrodzie" oraz proponują wsłuchanie się w wiersze czytane nie tylko po polsku. Będzie można także odwiedzić archiwum poety, posłuchać rozmowy z przyjacielem Zbigniewa Herberta - Ryszardem Krynickim, a za sprawą wspólnie śpiewanych lwowskich piosenek przenieść się do rodzinnego miasta autora "Pana Cogito".

Program Dnia Zbigniewa Herberta w I LO w Bochni:

11.00: Powitanie uczestników.
11.05-12.35: "Fresk w kościele" — projekcja filmu dokumentalnego o życiu i twórczości Zbigniewa Herberta w reżyserii Piotra Załuskiego.
12.45-13.25: W archiwum Poety — o archiwaliach Zbigniewa Herberta opowiada Maciej Tabor.
13.35-14.10: Herbert — obywatel świata — fragmenty esejów z książki "Barbarzyńca w ogrodzie" oraz wiersze Zbigniewa Herberta w przekładach na języki: angielski, niemiecki, francuski i rosyjski.
14.20-15.00: NIESPODZIANKA
15.15-15.45: "Dotknąć rzeczywistości" — program poetycki przygotowany w oparciu o fragmenty scenariusza napisanego przez Zbigniewa Herberta w roku 1966 dla Westdeutscher Rundfunk w Kolonii.
16.00-16.45: "Moje Miasto" — wspólne śpiewanie piosenek lwowskich i kresowych oraz czytanie wierszy Zbigniewa Herberta o Lwowie.

Dwa ostatnie punkty programu mają charakter otwarty i organizatorzy zapraszają na nie wszystkich miłośników twórczości Zbigniewa Herberta.

Więcej informacji o spotkaniu(m.in. śpiewnik z piosenkami lwowskimi) na stronie: www.1lo.bochnia.pl/polski.