Kategoria: Kultura
Opublikowano: 2015-09-21 16:43:02 przez system

"Solidarnościowe" Czwartkowe Spotkanie Muzealne

Muzeum im. Stanisława Fischera zaprasza 24 września o godzinie 17.30, w 35 rocznicę powstania „Solidarności" - wielkiego ruchu społecznego Polaków, na Muzealny Wieczór Pamięci.

W programie:
„Solidarność" bocheńska. Kilka mniej znanych kart z historii - słowo Jerzego Orla
Spójrz na mnie, Europo - recital Leszka Wójtowicza

Jerzy Orzeł - elektronik, specjalista ds. zarządzania, analityk finansów przedsiębiorstw, działacz społecz¬ny i polityczny, absolwent AGH. W latach 1980-1981 współtwórca i organizator NSZZ „Solidarność" w Boch¬ni, przewodniczący Komisji Zakładowej NSSZ „S" w Zakładzie Przetwórstwa Hutniczego; przywódca strajku w grudniu 1981, przeciw wprowadzeniu stanu wojennego; więzień polityczny w latach 1982-1986; organizator niezależnych struktur (w tym wydawniczych) „Solidarności" w Bochni i w Krakowie w latach 1982-1988. Ini-cjator i faktyczny lider Bocheńskiego Komitetu Obywatelskiego „S" który w latach 1989-1991 tworzył podstawy samorządności lokalnej. Po roku 1989 poseł do Sejmu X kadencji i wiceprzewodniczący OKP, m. in. współautor ustawy o samorządzie terytorialnym; następnie wojewoda tarnowski w latach 1991-1994. Od 1996 roku zajmuje się własną działalnością gospodarczą w zakresie doradztwa ekonomicznego i zarządczego dla przedsiębiorstw i samorządów. Odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz medalem „Niezłomnym w słowie".

Leszek Wójtowicz - poeta, pieśniarz, kompozytor, od lat związany z „Piwnicą pod Baranami". Piotr Skrzynecki mawiał o nim „piwniczny barci". Swój pierwszy recital autorski pt. „Niepewna pora" przedstawił krakowskiej publiczności w listopadzie 198o r. Znalazła się w nim Moja litania, nagrodzona później na Festi¬walu Piosenki Polskiej w Opolu (1981). Pieśń stała się symbolem nadziei na demokratyzację życia w Polsce, a jednocześnie gorzką przestrogą. Kolejne recitale śpiewane w tzw. drugim obiegu kultury, poza cenzurą, to: Zle godziny (1982), Moja litania (1983) i Mówiq mi, że tam w Moskwie (1985). W nieoficjalnym obiegu wydane zostały także dwie kasety autorskie z jego utworami. Wykonywany obecnie przez krakowskiego pieśniarza recital pt. „Spójrz na mnie Europo" składa się w większości z utworów napisanych po roku 1989. Dokonał wte¬dy licznych nagrań dla Polskiego Radia i Telewizji, w tym trzech recitali telewizyjnych. Sytuacja historyczna nie zmieniła artysty. Nadal więc śpiewa „o sprawach które wszyscy znamy..." spokojnie, bez egzaltacji, czasem z uśmiechem ironicznym, a innym razem pobłażliwym. Jakże trafnie dzisiejszą rzeczywistość opisuje prze¬wrotna Wieża paradoksów.