Kategoria: Kultura
Opublikowano: 2020-09-25 09:55:15 przez Czas2012

Spotkanie w tężni z J. Fairweatherem, autorem książki o rtm. Pileckim

Stowarzyszenie Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej zaprasza do nowo otwartej tężni solankowej w dniu 26 września (sobota) 2020 r., gdzie o godz. 11.00 odbędzie się spotkanie autorskie z Jackiem Fairweatherem, autorem książki pt. „Ochotnik. Prawdziwa historia tajnej misji Witolda Pileckiego″.

Jack Fairweather (ur. 1978) jest brytyjskim pisarzem i dziennikarzem. Był korespondentem wojennym w wojskach brytyjskich podczas inwazji na Irak w 2003 roku, a także szefem biura „The Daily Telegraph” w Bagdadzie, relacjonował wojnę w Afganistanie dla „The Washington Post”.

Za książkę „A War of Choise” został wyróżniony British Press Award, brytyjskim odpowiednikiem Nagrody Pulitzera oraz nagrodą Overseas Press Club.

„The Volunteer”, opowieść o Witoldzie Pileckim, wydana w 2019 r. w języku angielskim zdobyła nagrodę Costa Book a obecnie jest tłumaczona na 25 języków. W tym roku (2020) została wydana w języku polskim staraniem Wydawnictwa „Znak”.

O postaci Witolda Pileckiego autor dowiedział się po raz pierwszy w 2011 roku, jego raport poznał w 2012 r. Od tego czasu prowadził żmudne przygotowania do napisania książki. W styczniu 2016 roku po raz pierwszy gościł w Polsce, spotkał się wtedy z synem Pileckiego, Andrzejem, z którym nawiązał bardzo bliskie relacje.

W kwietniu 2016 roku gościliśmy autora również w Bochni, w Domu Bochniaków i Nowym Wiśniczu. Wtedy przebyliśmy część szlaku ucieczki Pileckiego przez Niepołomice, Bochnię do Wiśnicza. Wtedy również spotkał się z ś.p. Stanisławem Kobielą, który pracował nad cyklem artykułów publikowanych na łamach „Wiadomości Bocheńskich”, opisujących ucieczkę rtm. Witolda Pileckiego z Auschwitz do Bochni i Wiśnicza. W rezultacie, w 2018 roku ukazała się jego książka pt. „Ucieczka rotmistrza Witolda Pileckiego z Auschwitz do Bochni i Wiśnicza”

Spotkanie tych dwóch autorów zaowocowało wymianą informacji i materiałów dotąd niepublikowanych, pomocnych w przedstawieniu realiów historycznych opisywanych wydarzeń.

Szczególną atencją darzy autor Ochotnika państwa: Marię Serafińską – Domańską i Stanisława Domańskiego gospodarzy Koryznówki w Wiśniczu Nowym – miejsca, gdzie po ucieczce ukrywał się Witold Pilecki i gdzie powstał jego pierwszy raport.

To właśnie pod nazwiskiem ojca p. Marii – Tomasza Serafińskiego we wrześniu 1940 roku do KL Auschwitz trafia Witold Pilecki. Przekroczywszy bramę z napisem „Arbeit macht frei”, staje się numerem 4859. Mundur polskiego oficera dobrowolnie zmienia na obozowy pasiak, by spełnić swą patriotyczną misję.

Pilecki tworzy ruch oporu, podczas gdy Niemcy przekształcają obóz koncentracyjny w machinę śmierci. W ludziach, dla których jedynym celem jest przetrwanie, budzi nadzieję i wolę walki. Jego raporty – będące dramatycznym wołaniem o pomoc z samego środka piekła na ziemi – wydostają się za druty obozu. Pomimo ich przerażającej treści ratunek jednak nie nadchodzi.

Bochnia ma szczególną rolę w upamiętnieniu tego bohatera. Jest w Bochni ulica nazwana imieniem rotmistrza Pileckiego, jest tablica pamiątkowa na ścianie Domu Bochniaków, to właśnie bochnianin - Stanisław Kobiela odsłaniał nieznane dotąd wątki ucieczki Pileckiego w książce wydanej staraniem naszego stowarzyszenia w 2018 r. a dofinansowanej środkami powiatu Bocheńskiego i Gminy Miasta Bochnia. W Jodłówce imieniem tego bohatera nazwano publiczną szkołę podstawową, a dzień 25 maja, dzień śmierci rotmistrza z rąk włady ludowej, obchodzony jest jako święto szkoły.

Władze samorządowe Bochni i powiatu bocheńskiego wspierają inicjatywy upamiętnienia postaci tego bohatera w postaci np. „Szlaku Pileckiego″ wiodącego z Auschwitz, przez Alwernię, Puszczę Niepołomicką, Bochnię do Wiśnicza Nowego.

Tym bardziej więc, zapraszamy na spotkanie a autorem Jackiem Fairweatherem, jego książka powinna zagościć w naszych domach, a postać jej bohatera powinna być wzorem postawy człowieka w trudnych czasach.

Tekst: Stanisław Mróz