Kategoria: Kultura
Opublikowano: 2015-08-20 16:13:20 przez system

Spotkanie z Ewą Stadtmüller

Filia nr 3 bocheńskiej książnicy zaprasza najmłodszych czytelników na spotkanie autorskie z Ewą Stadtmüller we wtorek 25 sierpnia o godz. 17.00 w lokalu Biblioteki przy ul. Kurów 77.

Spotkanie z Ewą Stadtmüller odbędzie się w ramach realizacji projektu "Moja mała Ojczyzna – Osiedle Kurów”, dofinansowanego przez Fundację Banku Zachodniego WBK.

Twórczość Ewy Stadtmüller jest dobrze znana najmłodszym bocheńskim czytelnikom. Zadebiutowała w 1992 roku bajką „O tym jak robaczek świętojański otrzymał świetlistą szatkę”. Obecnie ma na swym koncie ponad sto książeczek dla dzieci. Jej dorobek literacki jest bardzo różnorodny, spod jej pióra wyszły m.in. bajki dla dzieci, legendy polskie, książeczki edukacyjne, zbiory zabawnych wierszyków, zbiory zagadek, piosenek oraz propozycji zabaw i zajęć edukacyjnych. Z Elżbietą Zechenter - Spławińską wydała „Ilustrowany leksykon dla najmłodszych” obejmujący ponad 1000 haseł opracowanych w formie krótkich opowiadań. Wraz z Anną Chachulską napisała przewodnik „Kraków i okolice” przeznaczony dla całej rodziny, zawierający krakowskie legendy, ciekawostki, zagadki o sławnych mieszkańcach oraz fachowe informacje o kulturze i sztuce królewskiego grodu oraz „Zakopane i okolice”. Nurt religijny w twórczości autorki reprezentują takie książki jak: "Przypalona szarlotka", "Zwierzyniec Pana Boga" czy wierszowanej opowieści o Janie Pawle II "Z Wadowic do noeba".
Za swoją twórczość została wyróżniona Honorową Wstęgą Przyjaciel Przedszkolaka, a w 2008 za książkę "A – jak anioł" otrzymała wyróżnienie Stowarzyszenia Wydawców Katolickich Feniks. Od 2010 jest również członkiem Polskiej Sekcji IBBY – Stowarzyszenia Przyjaciół Książki dla Młodych.

Kilka lat temu Ewa Stadtmüller opracowała najpopularniejsze legendy bocheńskie, które ukazały się w wydawnictwie Skrzat z ilustracjami Kazimierza Wasilewskiego.