Kategoria: Kultura
Opublikowano: 2017-02-16 15:06:56 przez system

Świat historii Franciszka Bujaka i jego uczniów

Muzeum im. Stanisław Fischera w Bochni zaprasza 23 lutego na Czwartkowe Spotkanie Muzealne, w trakcie którego prof. dr hab. Krzysztof Zamorski, kierownik Zakładu Dziejów Historiografii i Metodologii Historii w Instytucie Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego, wygłosi wykład „Świat historii Franciszka Bujaka i jego uczniów”.

Franciszek Bujak (1875-1953), kolejno profesor uniwersytetów: Jagiellońskiego, Warszawskiego i Jana Kazimierza we Lwowie, członek PAU i PAN - to jeden z najwybitniejszych historyków polskich, autor nadal wysoko cenionych prac, twórca szkoły badawczej polskiej historii gospodarczej, zwłaszcza dziejów wsi. Maturę zdał z wyróżnieniem w 1894 w gimnazjum bocheńskim.

Bujak otwiera poczet naszych wielkich historyków, którzy byli absolwentami bocheńskiej szkoły. Dwa lata później przystąpił w niej do egzaminu dojrzałości jego młodszy przyjaciel – Jan Ptaśnik z Mikluszowic, świetny później znawca stosunków polsko-włoskich i kultury Krakowa, z którym podczas nauki w gimnazjum mieszkał na stancji przy ulicy Orackiej. Do grona tego należą również historycy o pokolenie młodsi – mediewista Roman Grodecki i znawca starożytnego Rzymu Ludwik Piotrowicz.