Kategoria: Kultura
Opublikowano: 2016-08-30 20:15:20 przez system

Święto pachnące chlebem

28 sierpnia w słonecznych tego dnia Nieszkowicach Małych odbyła się I edycja Gminnych Dożynek. Uroczystości rozpoczęła msza święta w kościele parafialnym w Gierczycach, po której tłumnie przyłączono się do barwnego korowodu dożynkowego.

Podczas ceremonii podzielono się chlebem, nie zabrakło także występów artystycznych. Wydarzenie było symbolicznym podsumowaniem całorocznej pracy rolników. Ten mocno osadzony w naszej tradycji obrzęd stanowił świetną okazję do wspólnej, wesołej zabawy.

Na scenie pojawił się m.in. zespół Pieśni i Tańca Siedlecanie, przybyli goście mogli także podziwiać występy Młodych Talentów z Gminy Bochnia, a o sporą dawkę humoru zadbał kabaret z Buczyny. Dla dzieci przygotowano niespodziankę – na niebie pojawiła się motolotnia, z której zrzucane były słodycze z ukrytymi nagrodami.

Rozstrzygnięto również konkurs na najpiękniejszy Tradycyjny Wieniec Dożynkowy. Pierwsze miejsce przypadło miejscowości Nieszkowice Małe, drugie - świetlicy i sołectwu w Baczkowie, a trzecie - świetlicy w Gierczycach.

Następnie na scenie pojawiła się Młodzieżowa Orkiestra z Baczkowa, która zachwyciła swoim wspaniałym koncertem.

Wieczorem scena należała do zespołu Lachersi - artyści porwali publiczność swoją energią, głosem i fantastycznym usposobieniem. Imprezę zakończyła zabawa taneczna pod sceną przy największych polskich i zagranicznych przebojach w wykonaniu zespołu Fenix.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się także dodatkowe atrakcje: dmuchany zamek, eurobungee, pokazy strażackie, degustacja potraw, kule wodne i darmowe przejazdy samochodami terenowymi. Podczas imprezy zbierane były również datki na leczenie Dorotki Botkowskiej, która walczy z chorobą nowotworową.