Kategoria: Kultura
Opublikowano: 2015-06-20 21:08:20 przez system

Synaj 2 – śpiewem i tańcem wielbili Pana Boga

Próba generalna przed Światowymi Dniami Młodzieży

Bochnia w sobotę 20 czerwca zdecydowanie należała do młodych, a wszystko za przyczyną Diecezjalnego Spotkania Młodzieży – Synaj, będącego formą przygotowania oraz sprawdzianem przed Światowymi Dniami Młodzieży, które już dokładnie za rok odbędą się w Krakowie.

Około 2 tysięcy młodych i bardzo młodych ludzi wyznaczyło sobie spotkanie w Bochni. Punktem zbornym był Park Uzbornia. Do oczekujących na rozpoczęcie w amfiteatrze dołączały co chwila nowe grupy ze wszystkich zakątków diecezji. Oprócz gospodarzy z Bochni były grupy z Brzeska, Limanowej, Myślenic, Krynicy, Grybowa, Krynicy, Mielca, oczywiście z Tarnowa, Tuchowa, Ciężkowic i wielu innych mniejszych ośrodków. Naładowani niesamowicie pozytywną energią, co wkrótce miało się uzewnętrznić, wysłuchali najpierw autoprezentacji kilkunastu ruchów i wspólnot, działających w diecezji, a następnie ruszyli „w Bochnię”. Drogę na Planty Salinarne, gdzie odbyła się główna część spotkania, pokonali ulicami Dąbrowskiego, Gipsową, Kazimierza Wlk., Matejki i Czackiego. Niesamowicie głośny i wesoły, rozciągnięty na kilkaset metrów ludzki „wąż” szedł w strugach deszczu, co nikomu specjalnie nie przeszkadzało. Czoło przemarszu tworzyli wolontariusze przebrani za przedstawicieli innych kultur oraz trzymający flagi państw, z których w przyszłym roku przyjadą na Światowe Dni Młodzieży do Polski miliony młodych ludzi.

Na Plantach, na terenie Szkoły Podstawowej nr 2, na młodych czekała już rozstawiona scena, a obok kilka namiotów. Na scenie swoje wokalno-taneczne umiejętności pokazało kilka grup, m.in. bocheńscy animatorzy ŚDM’2016 z parafii p.w. św. Jana Nepomucena. Wykonując m.in. tańce lednickie wciągnęli w wir świetnej zabawy tłum stojący przed sceną. Patrzącemu na te pląsy, podskoki, chóralne wyrazy uwielbienia Boga, postronnemu widzowi (na miejscu było także m.in. kilka rodzin, które przyjmą w przyszłym roku do swych domów zagranicznych uczestników ŚDM) taki obraz przywodził myśl, że utyskiwania i żale na współczesną młodzież są niesprawiedliwe – jeśli tylko wskaże się jej pozytywne wzorce, da możliwość wykazania wrodzonych talentów i umiejętnie wyzwoli drzemiącą w młodych ludziach pozytywną energię – odpłacą naprawdę pięknymi rzeczami.

Bo młodzież na Plantach nie tylko podskakiwała. Dawało świadectwo swego przywiązania do wartości, które wyniosła z rodzinnych domów – mówił o tym m.in. podczas otwarcia uroczystości burmistrz Stefan Kolawiński. Młodzi na Plantach nie wstydzili się wyznawać swego przywiązania do religii – robili to zarówno na scenie jak i wokół niej.

Po południu uroczystość przeniosła się do Bazyliki św. Mikołaja, gdzie najpierw miało miejsce oratorium „O pomnożenie wiary”, a później biskup tarnowski Andrzej Jeż odprawił dla wszystkich uczestników bocheńskiego Synaju uroczystą mszę św.

Po jej zakończeniu młodzi jeszcze raz przeszli na Planty, gdzie na zakończenie uroczystości z koncertem ewangelizacyjnym wystąpił zespół "Deus Meus".

Bocheńskie spotkanie było drugim z czterech zaplanowanych na 2015 r. w diecezji tarnowskiej. Następne odbędzie się w Krynicy (nie wyznaczono jeszcze jego terminu), a ostatnie mieć będzie miejsce w Mielcu.

Zapowiadając bocheński Synaj Magdalena Kukuła z Bocheńskiego Biura Medialnego ŚDM stwierdziła, że będzie to świetna okazja, aby zobaczyć, co będzie się działo w naszym mieście już za rok podczas Światowych Dni Młodzieży. Jeśli jej słowa się potwierdzą, to przeżyjemy naprawdę piękne chwile.