Kategoria: Kultura
Utworzono: 2019-11-06 18:33:57 przez eb

Tomasz Michniewicz będzie gościł w Bibliotece

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Bochni zaprasza na spotkanie z Tomaszem Michniewiczem - podróżnikiem, dziennikarzem, reportażystą i organizatorem wypraw, 12 listopada 2019 r., o godz. 17.30 w sali klubu Biblioteki.
Tomasz Michniewicz – z plecakiem przejechał 62 kraje, większość wielokrotnie. W podróży spędza często połowę roku.

Mimo to, według swojej klasyfikacji nie jest podróżnikiem, choć często jest tak nazywany. W Polsce promuje odpowiedzialne podróżowanie i świadomość ekologiczną. Jest motorem napędowym trwającej od 2010 roku akcji ratowania afrykańskiej przyrody „Tatende”. Regularnie angażuje się też w inne akcje charytatywne i społeczne. Zainicjował akcję Rakstar dla podopiecznych fundacji Rak’n’Roll, za którą odebrał nagrodę Osobowość Roku 2019.
Jest autorem pięciu bestsellerowych, nagradzanych książek: „Samsara. Na drogach, których nie ma”, „Gorączka. W świecie poszukiwaczy skarbów”, „Swoją drogą”, „Świat równoległy” i „Chrobot” oraz programu TV „Inny świat” i audycji „Mapa świata” w Radiu Zet. Laureatem m.in. czterech statuetek na festiwalu sztuki mediów i podróży Mediatravel, dwukrotnie nominowany do nagrody National Geographic „Traveler”. Członkiem jury Kolosów, najważniejszej nagrody podróżniczo-eksploratorskiej w Polsce oraz Wielkiego Konkursu Fotograficznego National Geographic. Podejmuje się trudnych i niebezpiecznych projektów reporterskich. Rozbił kongijsko-zambijski gang przemytników kości słoniowej i został wpuszczony na pokład łodzi Mel Fisher’s Treasures, najsłynniejszej ekipy poszukiwaczy skarbów na świecie. W USA otrzymał pozwolenie na wejście do San Quentin, więzienia o maksymalnym rygorze przeznaczonego dla najgroźniejszych przestępców, jako jeden z nielicznych europejskich dziennikarzy podróżował swobodnie po Arabii Saudyjskiej oraz dostał się do partyzanckiego obozu nepalskich maoistów.
Regularnie organizuje wyprawy na Saharę, do afrykańskiego buszu i do równikowych dżungli. Przepłynął najtrudniejszą rzekę raftingową na świecie – Zambezi. Nurkował z żarłaczami białymi i żarłaczami tępogłowymi, eksplorował pieszo Deltę Okavango i park narodowy Mana Pools w Zimbabwe. Łapie węże, podchodzi dzikie słonie i nieustająco schodzi z utartego szlaku. Nurkuje, chodzi po górach, uprawia narciarstwo freeride’owe i rafting, gra w paintball i pokera sportowego oraz uprawia wszystkie sporty drużynowe świata. Jest uzależniony od rywalizacji i adrenaliny. Najlepiej czuje się w dżungli i na pustyni, nie wyobraża sobie życia bez muzyki i podróży.

Spotkanie odbędzie się w ramach projektu „Audiobook kontra książki czyli z czym lepiej podróżować?” dofinasowanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Komentarze użytkowników

Portal nie jest odpowiedzialny za treść komentarzy dodanych przez jego użytkowników. Osoby, które dodają komentarze naruszające prawo, prawa osób trzecich lub naruszają prawa innych podmiotów mogą zostać pociągnięte do odpowiedzialności karnej lub cywilnej.