Kategoria: Kultura
Opublikowano: 2015-09-25 15:33:18 przez system

Uczniowie szkoły w Łapczycy na premierze w iTeatrze

Nauczyciele Zespołu Szkół Gminnych w Łapczycy nawiązali w tym roku szkolnym współpracę z ośrodkiem regionalnym Telewizji Polskiej w Krakowie i przystąpili po raz pierwszy do udziału w projekcie Internetowego Teatru TVP dla szkół. Koordynatorem realizacji projektu w szkole jest Danuta Cybura-bibliotekarz, we współpracy z Izabelą Sowa-nauczycielem edukacji wczesnoszkolnej, Wandą Zając- nauczycielem języka polskiego w szkole podstawowej i Agnieszką Malaca- nauczycielem języka polskiego w gimnazjum.

"iTeatr dla Szkół to autorski projekt, który Telewizja Polska S.A. realizuje od 2012 roku, a który w maju 2015 roku przekroczył już milion młodych widzów. To także jedyne takie przedsięwzięcie w Europie. Oparty jest na idei promowania i przybliżania teatru poprzez realizacje transmisji spektakli z teatrów w całej Polsce wszędzie tam, gdzie dostęp do ich oferty jest ograniczony. Odbiorcami transmisji teatralnych, realizowanych przy wsparciu ośrodków regionalnych Telewizji Polskiej, są uczniowie szkół i placówek oświatowych różnego szczebla, oddalonych od wielkomiejskich ośrodków kulturalnych i artystycznych bez łatwego dostępu do oferty wydarzeń teatralnych.

W ramach projektu iTeatr spektakl na żywo odbierany jest w tym samym czasie przez kilkadziesiąt tysięcy uczniów z całego kraju za pośrednictwem kodowanej transmisji internetowej. Udział wszystkich szkół w projekcie jest przy tym całkowicie bezpłatny.” (Powyższe informacje na temat projektu zaczerpnięto ze strony: <http://www.iteatr.tvp.pl/>)

23 września 2015 r., dwie klasy szkolne wyposażone w tablice interaktywne zamieniły się w sale teatralne. Około 100 uczniów klas 1-4 szkoły podstawowej ZSG w Łapczycy punktualnie o godz. 11.30, wzięło udział w pierwszej w tym roku szkolnym internetowej transmisji spektaklu „O krasnoludkach i sierotce Marysi”. Do obejrzenia przedstawienia na podstawie baśni Marii Konopnickiej, w reżyserii: Jan Tomaszewicza, zaprosił Teatr im. J. Osterwy z Gorzowa Wielkopolskiego. Była to niezwykle barwna, pełna przygód opowieść - z zachowaniem uroku ówczesnego języka- o Marysi i pociesznych krasnoludkach, które każdego roku wychodzą spod ziemi, by pomagać ludziom. Inscenizacja teatralna, tak mało już dzisiaj popularnej baśni, zachwyciła zarówno uczniów jak i nauczycieli. Z niecierpliwością czekamy na kolejne transmisje przedstawień.

Dodatkowo przed rozpoczęciem spektaklu dzieci przypomniały sobie jakie są zasady zachowania w teatrze, a także wysłuchały fragmentów książki Marii Konopnickiej „O krasnoludkach i sierotce Marysi” oraz oglądnęły różne jej wydania.