Kategoria: Kultura
Opublikowano: 2019-12-21 15:36:38 przez Czas2012

Uli Jon Roth znów zagrał w Bochni

Miłośnicy muzyki rockowej nie mają na co narzekać. W piątkowy wieczór na bocheńskiej scenie kina Regis zabrzmiała gitara którą trzymał w swoich rękach Uli Jon Roth, były gitarzysta grupy Scorpions.

To był drugi już występ znanego niemieckiego muzyka na bocheńskiej scenie. Po raz pierwszy mogliśmy wysłuchać tego świetnego gitarzysty we wrześniu 2014 roku.

Razem z gościem na scenie pojawili się także włoscy muzycy z którymi Uli Jon Roth wykonał utwory ze swoich solowych płyt. Były również utwory Scorpions "We'll Burn the Sky", "In Trance", "Fly to the Rainbow", "The Sails of Charon", a także kawery Boba Dylana „All Along the Watchtower” czy Jimiego Hendrixa - „Little Wing”.

Urodzony w 1954r. w Duesseldorfie, Uli Jon Roth jest wybitnym multiinstrumentalistą, piszącym własne kompozycje i aranżacje. Jest także reżyserem muzycznym, malarzem realistycznych obrazów w technice oleju, poetą oraz filozofem, tworzącym własne rozprawy.
Uli jest twórcą legendarnej już dzisiaj sześciooktawowej gitary, Sky Guitar. Jest także producentem swoich albumów oraz reżyserem klipów muzycznych. Uznany został za jednego z twórców neoklasycznego stylu gry na gitarze. Wskazywany wielokrotnie przez wielu znanych gitarzystów, jako najważniejsza artystyczna inspiracja, Uli pozostaje trend setterem, który od zawsze wyprzedza swój muzyczny czas.

W latach 1973 – 1978 gitarzysta oraz kompozytor największego w historii niemieckiego zespołu rockowego, The Scorpions. Ze Skorpionsami nagrał 5 albumów, z których większość osiągnęła status złotej płyty. Po odejściu z The Scorpions, Uli założył Electric Sun, który wydał 3 studyjne albumy. Roth jest także autorem 4 symfonii i 2 koncertów klasycznych. Ostatni solowy album „Under A Dark Sky” wydał w 2008r. Podczas koncertu w Bochni Uli Jon Roth z zespołem zaprezentował swoją solową twórczość oraz wybrane utwory z czasów współpracy z The Scorpions i Electric Sun. Publiczność kilka razy słuchała muzyki stojąc, tak samo przekazując swoje owacje.

Koncert odbył się w ramach cyklu Bochnia Rocks.

pw