Kategoria: Kultura
Opublikowano: 2017-04-28 15:50:52 przez system

VIII Rocznik Bocheński już dostępny

Na wczorajszym Spotkaniu Czwartkowym w bocheńskim Muzeum byliśmy świadkami promocji ósmego już Rocznika Bocheńskiego. O motywach jego powstania, oraz o pracy nad nim opowiadali Jan Flasza i Iwona Zawidzka.

/media/data/upload/Kwiecien/Kwiecien 2017/rocznik 8.jpgDyrektor Flasza (a zarazem redaktor Rocznika) nie ukrywał, że Muzeum chciało uczcić tą publikacją swojego założyciela, Stanisława Fischera. Mówca przypomniał w koniecznym skrócie postać tego bocheńskiego „człowieka renesansu” - od chwili urodzin w Wieliczce, poprzez zamieszkanie, dzięki małżeństwu, w Bochni, pracę w Gimnazjum, przejście wreszcie na emeryturę (w wieku 55 lat!). Ten moment stał się dla Fischera szczególną, życiową cezurą: odtąd mógł się bez reszty poświęcić temu co lubił najbardziej, czyli badaniom historycznym. Po wojnie w roku 1952 dzięki staraniom Fischera powstało Muzeum. Jego twórca zmarł w Bochni w 1967 roku.

Jednak w ósmym Roczniku Bocheńskim jedynie duch Fischera jest obecny. O nim samym nie ma tam bowiem żadnego artykułu. Autorzy, w większości pracownicy Muzeum, którzy, w bardzo ciekawy sposób, „fiszerują” tam od lat, skupili się na innych problemach. XVIII atlas (Janina Kęsek), życie i twórczość Marcina Samlickiego (Agnieszka Truś – Bakałarz i Jan Flasza), miejskie koszary kawaleryjskie (Ryszard Rybka), pamiętnik żydowskiej nastolatki (Iwona Zawidzka) - to tylko część tematów rozwiniętych w Roczniku, a przy tym – bogato ilustrowanych.

Kto nie był na spotkaniu ten stracił niepowtarzalną okazję aby kupić nowe, muzealne wydawnictwo w promocyjnej cenie 20 zł.