Kategoria: Kultura
Opublikowano: 2017-04-21 16:28:16 przez system

W Bibliotece o Pileckim

Miejska Biblioteka Publiczna w Bochni rozpoczyna realizację projektu pt. „Sylwetki niezwykłe”. Pierwszą jego odsłoną będzie wykład poświęcony Witoldowi Pileckiemu. Czytelników zainteresowanych historią organizatorzy zapraszają na spotkanie do Biblioteki, podczas którego o życiu i niezwykłej działalności W. Pileckiego opowie dr Wojciech Frazik.

Prelegent to polski historyk, bibliograf, działacz opozycji niepodległościowej w PRL-u. W latach 1991-2000 był asystentem w Instytucie Historii PAN, od 2000 roku jest pracownikiem Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN w Krakowie. Jest redaktorem naczelnym „Zeszytów Historycznych WiN-u.

Witold Pilecki herbu Leliwa był rotmistrzem kawalerii Wojska Polskiego, współzałożycielem Tajnej Armii Polskiej, żołnierzem Armii Krajowej, więźniem i organizatorem ruchu oporu w KL Auschwitz. Autorem raportów o Holocauście, tzw. Raportów Pileckiego. Działał pod pseudonimami: „Witold” i „Druh”, nazwiskami konspiracyjnymi: „Roman Jezierski”, „Tomasz Serafiński”, „Leon Bryjak”, „Jan Uznański”, „Witold Smoliński” i kryptonimem T-IV. Urodził się 13 maja 1901 w Ołońcu, zmarł 25 maja 1948 r. w Warszawie. Warto pamiętać, że W. Pilecki po ucieczce z Auschwitz w 1943 ukrywał się m.in w Bochni u państwa Oborów przy ulicy Sądeckiej, dociera również do Nowego Wiśnicza, gdzie poznaje prawdziwego Tomasza Serafińskiego i za którego pośrednictwem przedstawia w dowództwie Okręgu Krakowskiego AK szczegółowy raport o zbrodniach popełnionych w Auschwitz. Oskarżony i skazany przez władze komunistyczne Polski Ludowej na karę śmierci, stracony w 1948 r. Unieważnienie wyroku nastąpiło w 1990 r. Pośmiertnie, w 2006 r. otrzymał Order Orła Białego, a w 2013 r. został awansowany do stopnia pułkownika.

Wykładowi towarzyszyć będą dwie wystawy: książkowa „Odnalezieni bohaterowie – żołnierze niezłomni” w Wypożyczalni dla Dorosłych oraz planszowa w sali klubu Biblioteki pt. „Niezłomni wyklęci”. Wykład i wystawy to część projektu pt. „Sylwetki niezwykłe” przygotowanego przez bibliotekarki: E. Kostańską i A. Stolarczyk.

Spotkaniem poświęconym Rotmistrzowi odbędzie się 25 kwietnia o godz. 18.00, sala klubu Biblioteki, ul. Mickiewicza 5. Wstęp wolny.