Kategoria: Kultura
Opublikowano: 2015-09-23 22:34:14 przez system

W Bibliotece o Szlaku św. Jakuba

30 września w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bochni odbędzie się spotkanie poświęcone szlakowi św. Jakuba – Camino de Santiago – który przebiega przez Bochnię.

„Pielgrzymowanie Szlakiem św. Jakuba wczoraj i dziś” to tytuł spotkania, które odbędzie w środę 30 września o godz. 16.30 w bocheńskiej bibliotece miejskiej. Podczas prezentacji, przygotowanej przez członków Fundacji Idź Dalej, będzie można dowiedzieć się, jak wyglądało pielgrzymowanie szlakami św. Jakuba w średniowieczu i jak pielgrzymuje się współcześnie oraz poznać najbardziej popularne szlaki w Hiszpanii i Portugalii.

Szlaki jakubowe, zwane z hiszpańskiego Camino de Santiago to sieć dróg pielgrzymich, którymi od średniowiecza zmierzano do grobu św. Jakuba w Composteli. Należą one do Europejskiego Dziedzictwa Kultury i wpisane są na listę UNESCO. Obecnie przeżywają swój wielki renesans w całej Europie, a jeden z nich przebiega także przez Bochnię.

Spotkanie poprowadzą członkowie Fundacji Idź Dalej, propagującej pielgrzymowanie szlakami jakubowymi – Agnieszka Jaworska i Michał Ptak. Na to wydarzenie - połączone dodatkowo z promocją książki „Camino de Santiago. Tradycja i współczesność” – zaprasza Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Bochni oraz Stowarzyszenie Rodzina Kolpinga z Bochni.