Kategoria: Kultura
Opublikowano: 2021-09-28 21:45:48 przez Czas2012

W Bochni zobaczymy fotografię światowej klasy

21 października w Bochni odbędzie się coś co wzbogaci lokalną ofertę kulturową i bardziej ożywi życie artystyczne. To data kiedy oficjalnie otworzy się, zapowiadana od długiego czasu, Kowalsky Gallery, galeria której twórca – Michał Korta – stawia sobie za cel by na ul. Kowalskiej, w zaadoptowanym pomieszczeniu po sklepie spożywczym, cyklicznie odbywały się wystawy fotografików których nazwiska wymieniane są w najbardziej prestiżowych, światowych magazynach tej branży.

I nie jest to odległa przyszłość gdyż właśnie w dniu 21 października światło dzienne ujrzy projekt Jasper, którego głównym bohaterem będzie Matthew Genitempo, amerykański uznany fotograf i wydawca z Teksasu. Otwarcie wystawy jego fotografii będzie równocześnie oficjalnym otwarciem Galerii Fotografii KOWALSKY. Na wydarzenie zapraszają gospodarze nowej Galerii Michał Korta oraz Stowarzyszenie More Photography.

Projekt Jasper jest inspirowany życiem i twórczością poety oraz geodety, Franka Stanforda. Fotografie opuszczonych domów i ludzi prowadzących samotniczy tryb życia, zostały wykonane w Górach Ozark w Arkansas i Missouri. Przedstawiają oblicze Ameryki, jakiego nie znajdziemy w mediach. Genitempo portretuje samotników odcinających się od społeczeństwa i utartych schematów, z wielką wrażliwością prezentując nam ich świat: świat poza światem, poza systemem i poza tym, co większość z nas rozumie jako cywilizację.

Komponując ulotne i mgliste pejzaże, obrośnięte życiem wnętrza i surowych ludzi szukających odosobnienia w mrocznych lasach, projekt Jasper eksploruje fascynację ucieczką od codzienności. Fotografie te oscylują między faktem i fikcją, ukazując realia i mity życia z dala od społeczeństwa.

Matthew Genitempo jest amerykańskim fotografem i wydawcą, mieszka w Marfie w Teksasie. Ukończył fotografię na Uniwersytecie Hartford. Magazyn PDN określił go ostatnio jako jednego z 30 wschodzących talentów we współczesnej fotografii, został takie laureatem LensCulture Emerging Photographer Award. Jego książka Jasper była nominowana wśród najlepszych debiutów na targach Paris Photo w 2018 roku.

Jest to pierwsza wystawa tego autora w Polsce a projekt Jasper pokazywany jest po raz pierwszy jako indywidualna wystawa.

Stowarzyszenie More Photography zostało założone w marcu 2019 roku. Dzięki wsparciu burmistrza Bochni Stefana Kolawińskiego oraz grupy lokalnych przedsiębiorców udało nam się wynająć i przystosować na potrzeby wystawiennicze lokal o powierzchni 65m2 – mówi Michał Korta, pomysłodawca, inicjator i także uznany zawodowy polski fotografik, którego prace wystawiane były w całej Polsce i na świecie.

Udało się także znaleźć właściwe pomieszczenie które urządzone zostało na tzw. „white cube” czyli miejsce gdzie nic zbytnio nie rozprasza, ściany są białe, nie ma mebli czy innych sprzętów, gdzie można zmieniać format prac czy oświetlenie. To właśnie w białych, pustych pomieszczeniach sztukę ogląda się najlepiej.

Kowalsky Gallery to galeria fotografii prezentująca przede wszystkim współczesną fotografię oraz media związane z technikami fotograficznymi. Planujemy pokazywać nowe wystawy indywidualne oraz grupowe w cyklach co ok 6-8 tygodni. Oprócz wystaw i wernisaży chcemy organizować wydarzenia około fotograficzne. Zaprosimy na spotkania autorskie, oprowadzania kuratorskie, panele dyskusyjne, warsztaty, projekcje oraz aukcje. Jesteśmy otwarci na wszelkie sugestie i nas też ciekawi w którą stronę rozwinie się nasza inicjatywa.

21 października chcielibyśmy zaprosić Państwa na otwarcie galerii oraz pierwszy wernisaż - wystawę amerykańskiego fotografa Matthew Genitempo. Ekspozycja będzie dostępna od 21 października do 6 grudnia 2021 roku.

Artyści, których projekty chcemy pokazać w przyszłości to m.in.: Vanessa Winship (UK), Koji Onaka (JAP), Krystian Bielatowicz (PL), Michał Korta (PL), Bryan Schutmaat (USA), Rafał Milach (PL), Laila Aloui (MAR), Winfried Bullinger (D). Dokładne daty kolejnych wystaw zostaną podane w późniejszym terminie.

Firmy wspierające działania galerii: Funny Case, Milo Electronics, PPUH Door, SBA Design, Mega-EI, Domek, Studio Akces, Mili Studio, Silvercube, Meble Niemieckie, Ćwiąkała Usługi Stolarskie, PSB Marka, Atomy Studio, Dom Ubezpieczeń Kropidłowscy.

PW