Kategoria: Kultura
Opublikowano: 2016-04-29 15:12:29 przez system

W Muzeum o początkach motoryzacji

Muzeum im. Stanisława Fischera w Bochni zaprasza na Czwartkowe Spotkanie Muzealne, podczas którego Dominik Oleksy (Muzeum Historyczne Miasta Krakowa) zaprezentuje temat „Przelatywał szalonem pędem automobil” czyli o początkach motoryzacji w Krakowie i ówczesnej Galicji.

Patrząc na publiczność oglądającą przed kilkudziesięciu laty na bocheńskim rynku rajd samochodowy, chciałoby się zatytułować zdjęcie właśnie tak, jak brzmi temat najbliższego Czwartkowego Spotkania Muzealnego. Zostało wykonane oczywiście nieco później, niż na ulicach Bochni, podobnie jak w całej ówczesnej Galicji, pojawiły się pierwsze automobile. Wiadomo, że początkowo budziły zdumienie, zaciekawienie, respekt i zarazem podziw dla niecodziennych kształtów i zuchwałej prędkości. Szok był niewątpliwy, a czasem nosił wręcz znamiona wstrząsu.

Początki niemal każdego wynalazku wywołują zarówno ekscytację jak i krytykę. Dopiero później nadchodzi czas oswajania się z nowością i adaptacji. W życiu współczesnego człowieka samochód stał się rzeczą tak oczywistą, że jego obecność przyjmowana jest jako coś, bez czego trudno sobie nawet wyobrazić świat. Ale nie zawsze tak było…

5 maja, godzina 17.30

Galeria „Strych Muzealny”

Rynek 20