Kategoria: Kultura
Opublikowano: 2015-10-12 16:49:15 przez system

W Muzeum o szwedzkim Potopie

Muzeum im. Stanisława Fischera w Bochni zaprasza 15 października o godzinie 17.30 na Czwartkowe Spotkanie Muzealne, podczas którego Janusz Paprota wygłosi wykład „Potop szwedzki” na ziemi bocheńskiej.

Po wykładzie wystąpią z krótkim koncertem uczniowie Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Bochni: Michał Bobak – perkusja, Klaudia Sowa – perkusja, Kacper Musiał – akordeon. W programie: E. Kopetzki, J. Wanamaker, A. Piazzola.

360 lat temu wojska szwedzkie pod dowództwem Karola X Gustawa wkroczyły do Polski, a na przełomie września i października 1655 roku dotarły do Bochni, Wiśnicza i okolicznych miejscowości. Województwo krakowskie, które od średniowiecza nie zaznało ciężaru wielkiej wojny na swoim terenie, zostało dotkliwie zniszczone i złupione, a miary upadku dopełnił najazd Siedmiogrodzian i Kozaków. Straty w ludziach, gospodarce i obiektach kultury były tak wielkie, że czasem porównuje się je do hekatomby i zniszczeń II wojny światowej. W rejonie Bochni swoją obecność zaznaczyli główni bohaterowie tych wydarzeń: królowie Jan Kazimierz i Karol X Gustaw, marszałek Jerzy Sebastian Lubomirski czy pierwowzór sienkiewiczowskiego Kmicica – pułkownik Gabriel Wojniłłowicz. Również i tu miały miejsce typowe dla ówczesnych Polaków postawy: zdrady i patriotyzmu, tchórzostwa i bohaterstwa, nietolerancji i pobożności. Warto więc poznać przebieg „potopu" szwedzkiego i odnaleźć jego ślady w tradycji, historii i krajobrazie tej ziemi.

Na okładce: tablica umieszczona na postumencie pamiątkowej kolumny znajdującej się w Kamionnej, pow. bocheński. Fot. Janusz Paprota.