Kategoria: Kultura
Opublikowano: 2016-03-02 09:11:10 przez system

"W objęciach węża" w DKF Maciste

Kino Regis i DKF Maciste zapraszają w piątek 4 marca o godz. 19.00 na nominowany do Oscara film Ciro Guerry „W objeciach węża”. Prelekcję wygłosi publicystka popkulturowa Kaja Klimek, współprowadzącą program "Weekendowy Magazyn Filmowy" (TVP), najpierw u boku Tomasza Raczka, a od jesieni 2015 r. wraz z Piotrem Czerkawskim. W 2015 roku zdobywczyni Nagrody PISF w kategorii "Audycja filmowa" (za Weeekendowy Magazyn Filmowy).

"W objęciach węża" to trzeci film w dorobku kolumbijskiego reżysera Ciro Guerra. Ten niezwykle intuicyjny i hipnotyczny film fabularny, w którym obowiązuje logika marzeń i snów, jest nie tylko przykładem realizmu magicznego w kinie. To fascynujący obraz człowieka, natury i negatywnej strony kolonializmu. To również ciekawy filmowy traveloque, portretujący piękno Amazonii i jej rdzennych mieszkańców. Panoramiczne kompozycje autorstwa Davida Gallego zachwycają subtelnością i monochromatyczną formą. Film powstawał 5 lat.
Zainspirowany został prawdziwymi dziennikami dwóch pierwszych odkrywców kolumbijskiej Amazonii: niemieckiego etnografa Theodora Kocha-Grunberga, który podróżował po niej w 1911 roku oraz amerykańskiego naukowca Richarda Evansa Schultesa, który podążał śladem dzienników Kocha-Grunberga trzy dekady później. Obaj pojawiają się w filmie jako symbole Zachodniego stylu życia i postrzegania świata, dalekiego od tradycyjnej wiedzy i mądrości. Film zadedykowany został kolumbijskiej Amazonii i jej rdzennym mieszkańcom, których pieśni nigdy nie usłyszymy.

Nie można opisać słowami jej piękna i splendoru napisał w 1909 roku duński odkrywca Theodor von Martins o kolumbijskiej Amazonii. W przypadku „W objęciach węża” brakuje również słów do opisania wspaniałych zdjęć Davida Gallego, jego panoramicznych kompozycji, ukazujących bujne lasy deszczowe w ostrych, a zarazem niezwykle subtelnych odcieniach monochromatycznych.
/Variety/

Wizualnie fascynujący obraz człowieka, natury i niszczycielskiej potęgi kolonializmu. Utrzymany w czarno-białej kolorystyce, portretujący zapierające w piersiach krajobrazy film jest podróżą
w głąb Amazonii, a na ekranie pojawia się 9 aktualnie używanych języków tubylców.
/ The Hollywood Reporter/

W objęciach węża jest wspaniałym pod względem wizualnym traweloquem pokazującym białych ludzi, którzy odkrywają jak mało rozumieją naturę i jej potęgę. Operator David Gallego nadaje filmowanym obrazom nieziemskiego wyrazu, a jego czarno-biała stylistyka wcale nie sugeruje przeszłości, lecz raczej wskazuje na ziemię wyjętą spoza czasu. Obraz Guerra wydaje się znacznie ciemniejszy i bardziej filozoficzny niż wskazuje na to kolorystyka obrazów. (…) Guerra działa intuicyjnie, posługuje się logiką marzeń i snów, a pewne sceny pojawiają się przypadkowo, ale jest w nich wszystkich widoczna eskalacja złości, cudu i szaleństwa. Narracja jest powolna, a przerywniki i komentarze podkreślają hipnotyczny styl tego filmu, który jest tak naprawdę portretem piekielnej podróży.
/Screendaily/

Treść filmu:
Amazoński szaman Karamate to "ostatni Mohikanin" swego ludu. Tylko on zna tajemnicę Yakruny - rośliny, która jest remedium na wszystkie choroby człowieka. To cel poszukiwań dwóch białych naukowców, którym oddzielnie szaman towarzyszy. Ich podróż przez Amazonię powoli zmienia się w pełną tajemnic wyprawę do jądra ciemności. Obie wędrówki, które dzieli od siebie 40 lat, krzyżują się wielokrotnie, wywołując poczucie bezczasowości miejsca, w którym się dzieją. Naukowcy szybko uświadamiają sobie, że ich logika jest bezużyteczna w starciu ze światem, w którym mity i rytuały okazują się ważniejsze od nauki. Po drodze spotykają niemal wszystko - od kanibalizmu po zdegenerowane kulty wyrosłe z katolicyzmu. Obserwujemy świat intuicji, w którym przypadek, szaleństwo i magia odgrywają równą rolę.

Reżyser:
Ciro Guerra – ur. 6 lutego 1981 roku w Rio de Oro w Kolumbii. Reżyser i scenarzysta. Jego film Wietrzne podróże zaprezentowany został w sekcji Un Certain Regard na festiwalu w Cannes w 2009 roku. Z kolei film W objęciach węża zdobył Nagrodę Główą Art Cinema Award w konkursie Director’s Fortnight na festiwalu w Cannes w 2015 roku oraz zdobył nominację do Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny.

Filmografia:
2004 – La sombra del caminante
2009 – Wietrzne podróże (Los viajes del viento)
2015 – W objęciach węża (Embrace of the Serpent)

W objęciach węża (2015)
Gatunek: dramat/przygodowy
Piątek, 4 marca 2016, godz. 19.00
Kino Regis, ul. Regis 1
bilety: 10 zł, 5 zł dla członków DKF-u

Zrealizowano przy wsparciu PISF.