Kategoria: Kultura
Opublikowano: 2016-05-18 17:30:40 przez system

W weekend Muzealia

21 i 22 maja odbędą się Muzealia 2016. Z tej okazji bocheńskie Muzeum im. Stanisława Fischera organizuje cykl ciekawych spotkań dotyczących 160. rocznicy uruchomienia regularnej komunikacji kolejowej na trasie Kraków – Bochnia – Tarnów – Dębica oraz 160. rocznicy podjęcia prób wykorzystania maszyny parowej w bocheńskiej kopalni soli.

Wszystkie ekspozycje stałe oraz okolicznościową prezentację autorstwa Agnieszki Truś-Bakalarz, z okazji 500. lecia ekslibrisu polskiego, pt. Z naszej teki ekslibrisów – wraz z dwoma starodrukami z superekslibrisami z biblioteki właściciela Wiśnicza Piotra V Kmity (ok. 1477-1553) – będzie można oglądać bezpłatnie w sobotę od godz. 10.00 do 18.00 oraz w niedzielę od godz. 10.00 do 20.00.Niedziela – 22 maja, program szczególny


12.00 Ewa Dominiak i Włodzimierz Dominiak

Wielowątkowość – wernisaż wystawy.

  • Cóż to jest para? – Zwykły dym!*

  • rocznica uruchomienia regularnej komunikacji kolejowej na trasie

Kraków – Bochnia – Tarnów – Dębica.

  1. rocznica podjęcia prób wykorzystania maszyny parowej w bocheńskiej kopalni soli.

14.30 Bochnia pod parą, czyli „kolejowe” otwarcie się miasta na świat – prezentacja multimedialna.

14.45 Jarosław Kucybała (Bochnia), Kolej arcyksięcia Karola Ludwika wczoraj i dziś.

Jarosław Kucybała – miłośnik historii techniki, w szczególności zabytków lotnictwa, pojazdów kołowych i szynowych.


15.15
Dr Sławomir Dorocki, Paweł Brzegowy (Instytut Geografii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie), C.k. koleją żelazną do wód krynickich. Szkice

z galicyjskiej geografii transportu.* *15.45
Andrzej Pacuła (Bochnia), Metafizyka podróży kolejowych – od stacji Czas do stacji Przestrzeń...

Andrzej Pacuła – poeta, scenarzysta, eseista, satyryk; autor i aktor kabaretu „Piwnica pod Baranami” (1981–1988); twórca i dyrektor artystyczny festiwalu komedii TaliA (1997–2002); autor programów rozwoju kultury, turystyki i społeczeństwa kreatywnego (2002–2014).


16.30
Józef Charkot (Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce), Parowe eksperymenty w żupie.

Józef Charkot – znawca górniczej kultury materialnej w Żupach Krakowskich, autor opracowań z tego zakresu publikowanych w „Studiach i materiałach do dziejów żup solnych w Polsce”.17.00
Maryla Sitkowska (Warszawa), Władysława Skoczylasa związki z Bochnią

Maryla Sitkowska – historyk i krytyk sztuki współczesnej. W latach 1975–1990 pracowała w Gabinecie Grafiki i Rysunków Współczesnych Muzeum Narodowego w Warszawie, między 1990 a 2013 kierowała Muzeum Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Autorka licznych wystaw, m. in. w salach Zachęty, autorka wielu artykułów, tekstów do katalogów, recenzji, kalendariów oraz haseł biograficznych. Laureatka Nagrody Krytyki Artystycznej im. Jerzego Stajudy (1994) i Nagrody Cypriana Kamila Norwida (2005); w 2013 otrzymała Srebrny Medal „Zasłużony kulturze Gloria Artis”. Autorka książki „Władysław Skoczylas 1883–1945”.

18.00 Grażyna Potępa, Jan Flasza (Muzeum w Bochni), Bocheńska „trylogia” Henryka Sienkiewicza. W 100. rocznicę śmierci pisarza:

  • Znajomość z Ludwikiem Stasiakiem.

  • Kiedy się Pan Jezus w Betlejem narodził, pan Lubomirski z Tarnawy był jeszcze lutrem… (Nowelę Henryka Sienkiewicza „Jako się Pan Lubomirski nawrócił i kościół w Tarnawie zbudował” czyta Robert Hołda).

  • szwajcarskie Vevey i galicyjska Bochnia.

18.30 Dr Maria Molenda (Fundacja Nomina Rosae w Nowym Sączu), Podróż przez modę XIX wieku. Opowieść o ubiorach wyższych sfer.

Maria Molenda – historyk sztuki. Stopień doktora uzyskała na podstawie pracy pt. „Ubiory dworu królewskiego w Polsce w latach 1447–1572”. Zajmuje się historią ubioru i tkaniny, ze szczególnym uwzględnieniem średniowiecza i renesansu. Kieruje również pracownią rekonstrukcji ubiorów historycznych oraz kostiumów w ramach fundacji Nomina Rosae.

19.15 Mechaniczne serce, spektakl w wykonaniu Teatru Nomina Rosae. Scenariusz i reżyseria: Maria Molenda. Występują: Aleksandra Powęzka, Łukasz Oleś i Justyna Stasik.

Spektakl w wykonaniu Teatru NOMINA ROSAE to opowieść utrzymana w konwencji steampunkowej (odmiana fantastyki naukowej, boczna gałąź cyberpunku; nazwa od angielskiego słowa „steam”, czyli para), w której niezwykłe wynalazki spotykają się z magią. Jej bohaterami są pełni pasji odkrywcy, Prospero i Amelia oraz piękna dajmonia Minewra. Czy uda się im odkryć tajemnicę gwiazd? Czy mechaniczne serce może prawdziwie kochać? Czy powrócą utracone uczucia i wspomnienia? I czy miłość i tęsknota okażą się mocniejsze od mechaniki i magii?

Więcej na: www.muzeum.bochnia.pl