Kategoria: Kultura
Opublikowano: 2023-09-08 12:14:18 przez Czas2012

Weekend z Zabytkami Powiatu Bocheńskiego - co zwiedzić w tym roku?

Po raz szesnasty rozpoczął się „Weekend z Zabytkami Powiatu Bocheńskiego 2023”. To wielkie święto kultury, tradycji i smaku. Od 8do 10 września wszyscy zainteresowani będą mieli niepowtarzalną okazję do poznania najbardziej wartościowych zabytków kultury materialnej Ziemi Bocheńskiej i regionalnych tradycji.

Już dziś na Rynku będzie czekać moc atrakcji. Dla dzieci warsztaty archeologiczne, ekologiczne i florystyczne. Piknik regionalnych smaków z ogródkiem piwnym. Animacje dla dzieci i foto budka. Na deskach odbędą się pokazy taneczne i na zakończenie potańcówka.
W sobotę warsztaty w Liceum Plastycznym w Nowym Wiśniczu, Stacja Archeologiczna na Rynku w Bochni, Bocheńska Gra Miejska, Spacer po Lipnicy czy Piknik w Borówkowym Roju. Zwiedzanie linii Stellung a2-historia-fakty.Warto także odwiedzić Zamek w Wieruszycach, przy którym uczniowie szkoły w Łapanowie przygotują słodkie niespodzianki, wystąpi tam także kapela Łapaniowanie. Na questa zaprasza także gmina Żegocina.

Przez cały weekend jest też możliwości zwiedzania bocheńskiej Kopalni Soli z 50 % rabatem, a także bezpłatne zwiedzanie kościółka św. Leonarda w Lipnicy Murowanej. Oba obiekty wpisane są na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Zwiedzić będzie można także piękne drewniane kościółki w Rozdzielu, Rajbrocie czy Pogwizdowie.

Nieodłącznym elementem weekendu jest także możliwość bezpłatnego zwiedzania Muzeum Motyli, czyli największej stałej ekspozycji motyli świata w Polsce. siedzimy Muzeum im. Stanisława Fischera oferuje trasy spacerowe naznaczone historią wydobycia soli w Bochni, tragicznymi okupacyjnymi losami Żydów lub szlakiem ludzi teatru, literatów i malarzy bywających w Bochni. Uczestnicy będą mogli przenieść się do innej epoki, zobaczyć żywe obrazy i scenki rodzajowe. Spacer odbędzie się też po Lipnicy Murowanej, Wiśniczu czy Trzcianie.

Niedziela upłynie pod znakiem kuchni. „Przecież kuchnia to miejsce, w którym w końcu wszyscy się gromadzą, przyciągani wonią pysznego jedzenia. Można powiedzieć, że historia kuchni, to historia ludzkości. Gdyby człowiek nie zauważył, że ziarna traw dają mu wartościowe pożywienie, nie moglibyśmy się raczyć chrupiącym chlebem. Gdyby Magellan nie wyruszył na wieloletnią wyprawę morską, może nie mielibyśmy przyprawy do piernika. Przy stołach zapadały wielokrotnie kluczowe decyzje, które zmieniały bieg historii...” - piszą organizatorzy.

We Frankówce Małej w Cichawce prowadzone będą warsztaty oparte o lokalne dziedzictwo, także kulinarne oraz rekreacyjna zabawa terenowa z historią kuchni w tle. Na piknik zaprasza także pasieka u Kiejdów, z elementami uloterapii i ciekawymi historiami o pszczołach.
Wśród weekendowych atrakcji przygotowanych przez organizatorów jest także III Powiatowy Zlot Pojazdów Zabytkowych, będący główną atrakcją weekendu. Będzie to nie lada gratka dla miłośników motoryzacji, którzy usłyszą wiele ciekawych historii związanych z prezentowanymi pojazdami. Finał zlotu odbędzie się w Parku Rodzinnym Uzbornia.

/media/user/images/upload/Wrzesien/wrzesien 2023/WEEKEND_Z_ZAB_2003b.jpg

/media/user/images/upload/Wrzesien/wrzesien 2023/WEEKENDZ_ZAB_2003.jpg

Info: Starostwo Powiatowe