Kategoria: Kultura
Opublikowano: 2016-09-07 11:14:36 przez system

Weekend z zabytkami – rekordowa liczba zwiedzających

Dziewiąta edycji weekendu z zabytkami zgromadziła największą jak dotąd liczbę zwiedzających, 6 500 osób odpowiedziało na zaproszenie starosty bocheńskiego i zwiedziło 35 obiektów i atrakcji, które znalazły się na weekendowej mapie powiatu.

o nie jest sukces, to ogromny sukces – takimi słowami podsumowywali zarządcy udostępnianych obiektów.

- Powiat Bocheński może pochwalić się wieloma zabytkami, począwszy od klasy światowej na takich małych, regionalnych ale jakże pięknych muzeach kończąc. Cieszy niezmiernie zainteresowanie, jakie od kilku lat znajduje prowadzana przez Starostwo akcja „Weekend z zabytkami Powiatu Bocheńskiego”. To widać, że coraz więcej osób przyjeżdża do nas, nie tylko z całej małopolski ale i dalszych zakątów, jednak najbardziej cieszy mnie obecność mieszkańców gdyż jest takie piękne przysłowie „Cudze chwalicie swego nie znacie, sami nie wiecie co posiadacie”. W przyszłym roku wypada dziesiąta jubileuszowa edycja, dlatego już teraz zapraszam na to wydarzenie, które na pewno będzie wyjątkowe – podsumowuje starosta bocheński Ludwik Węgrzyn.

Największym zainteresowaniem cieszył się Zamek Kmitów i Lubomirskich w Wiśniczu, który przez dwa dni odwiedziło 1 600 osób. Kopalnia Soli w Bochni, mimo tego iż była częściowo płatna, przyciągnęła prawie 1 000 zwiedzających. Niezaprzeczalny sukces odnotowały jednak po raz pierwszy udostępnione winnice - tę w Łazach odwiedziło ponad 600 osób, natomiast w Chrostowej około 200, co było ogromnym zaskoczeniem dla właścicieli. Aż 430 osób dostało się za zamknięte bramy Zakładu Karnego w Wiśniczu, by podziwiać ruiny klasztoru karmelitów bosych.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się drewniane kościoły: kościół św. Bartłomieja w Łapanowie odwiedziło 360 osób, św. Leonarda w Lipnicy - 350 osób a Wszystkich Świętych w Sobolowie – 295 osób co po raz kolejny potwierdza fakt, iż turystyka religijna jest bardzo popularną formą spędzania wolnego czasu.

Muzeum Stanisława Fischera swym bogatym programem przyciągnęło aż 340 osób, 320 osób odwiedziło Muzeum Motyli Arthropoda, a 300 osób Osadę VI Oraczy, trochę mniej, bo 250 osób odwiedziło Dwór w Wieruszycach, który możemy podziwiać tylko raz w roku - właśnie podczas tego wydarzenia. 180 zawitało do maleńkiego Muzeum Jana Matejki – Koryznówki, a mieszczące trzy sale muzeum z trudem mieściły przybywających turystów. Ogrody pięknego dworu w Zbydniowie zwiedziło ponad sto osób, co również było miłym zaskoczeniem dla właścicieli. Po raz pierwszy udostępniono również Bazylikę św. Mikołaja, która podczas godzinnego spaceru po pięknych wnętrzach świątyni zgromadziła 40-osobową grupę.

Oprócz obiektów udostępnionych dla zwiedzających, przygotowano wiele atrakcji:
Muzeum im. Stanisława Fischera, przygotowało prezentację „Duch dominikański. Czas i przestrzeń w poklasztornym budynku Muzeum”, połączoną ze zwiedzaniem jak również wystawę twórczości Zbigniewa Ważydrąga, prelekcję Marka Materny na temat osadnictwa w regionie bocheńskim i koncert wyśmienitego duetu braci Piotra i Pawła Lekkich.
W kościele pw. Wszystkich Świętych w Sobolowie odbył się Charytatywny Koncert Muzyki Klasycznej i Sakralnej, dedykowany podopiecznemu Fundacji Auxilium – Marcinowi Trybule.

Na historycznym szlaku Via Regia Antiqua próbowano pochwycić Zbója Szyca, który ze swoją ekipą miejscowych opryszków łupił podążających szlakiem. Na wieść o tym, pojawili się samozwańczy obrońcy tutejszych wiosek, którzy rozpoczęli pościg za Szycem. Ich szeregi zasilili także inni ochotnicy, których zadaniem było odnaleźć zrabowane przedmioty i schwytać Szyca. Łącznie zadania podjęło się 20 drużyn, a w tym ponad 60 uczestników. Łączna długość trasy prowadzącej z Moszczenicy przez Łapczycę, Bochnię aż do ogrodu chełmskiej Galerii wynosiła ok. 15 km.
W Muzeum Książki Kucharskiej w Chrostowej można było skosztować żuru staropolskiego, podpłomyków i kuchni łotewskiej podczas warsztatów kulinarnych. We Frankówce Małej w Chrostowej oprócz odbyły się warsztaty historyczno – kulinarne, związane z powstałą w Zamku w Wiśniczu pierwszą na ziemiach polskich książką kucharską „Compendium Ferculorum”.

Za sprawą Stanisława Kobieli ze Stowarzyszenia Bochniaków ponadtrzydziestoosobowa grupa mogła prześledzić losy społeczności żydowskiej, rozgrywające się w latach 1941-43 na terenie Bochni. Natomiast kilkunastoosobowe grupy miała możliwość poznać historię i najważniejsze zabytki Wiśnicza i Lipnicy Murowanej podczas spaceru z przewodnikiem.

Dzięki udziałowi w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa i możliwości promocji zabytków za pośrednictwem ich kanałów, można było zaobserwować wzrost turystów zewnętrznych. Ażeby zachęcić ich nie tylko do jednodniowego zwiedzania naszych obiektów, ale pozostania na dłużej, w tym roku zaproszono do współpracy hotele, które gwarantowały zniżkę na weekendowy pobyt.

- Ogromne podziękowania należą się wszystkim właścicielom, zarządcom i pracownikom obiektów, którzy poświęcają nie tylko swój czas, po to aby odwiedzającym przybliżyć piękno powiatu bocheńskiego – dodaje starosta.