Kategoria: Kultura
Opublikowano: 2016-06-20 10:11:08 przez system

„Wianki na Chełmie” już w sobotę

Tegoroczne „Wianki na Chełmie”, odbędą się w sobotę, 25 czerwca. Towarzyszyć im będzie VI edycja Średniowiecznego Spotkania u Bożogrobców w "Grodzisku" w Chełmie, z udziałem grup rekonstrukcyjnych z różnych stron Polski.

O godz. 19-tej w Galerii "Chełm" podsumowane zostaną owoce dwóch konkursów nawiązujących tematyką do 1050 rocznicy Chrztu Polski. Oprócz otwarcia poplenerowej wystawy nagrodzeni zostaną laureaci konkursu fotograficznego „Znaki chrześcijaństwa w Gminie Bochnia” i plastycznego „Chrzest Polski moimi oczami”.

Nieodłączną częścią „Wianków” jest organizowany każdego roku konkurs na „wianek świętojański” wykonany z naturalnych kwiatów. Jego rozstrzygnięcie wprowadzi nas już w klimat tego niezwykłego święta. Później odbędzie się pokaz walk rycerskich rozgrywanych w chełmskim Grodzisku, w miejscu obozowiska średniowiecznych rekonstruktorów. Całość zakończy barwny korowód nad Rabę pod przewodnictwem Zespołu Pieśni i Tańca „Siedlecanie” związany z tradycyjnym obrzędem puszczania wianków, zakończony kuglarskim pokazem z ogniem w wykonaniu Teatru „Feniks”.