Kategoria: Kultura
Opublikowano: 2015-11-13 19:48:39 przez system

Wieczornica patriotyczna w Bogucicach

10 listopada w Zespole Szkół Gminnych w Bogucicach odbyła się „Wieczornica patriotyczna”, upamiętniająca 97. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Impreza zorganizowana została przez uczniów i ich opiekunów naukowych – Krystynę Kukulską i Magdalenę Kołodziej oraz ks. Pawła Marmuźniaka.

Uroczystość adresowana była jednak nie tylko do społeczności uczniowskiej, ale także do środowiska lokalnego. W krótkim programie artystycznym - uświetnionym przepięknie wykonanymi pieśniami patriotycznymi – młodzież przypomniała losy ojczyzny od jej początków, przez okres glorii i chwały, aż po zabory oraz długą, trudną i żmudną drogę do niepodległości.
Wydawać by się mogło – ot zwykła akademia szkolna… Nic bardziej mylnego!

Jak zauważyła pani Kinga Placek: - To, co mogliśmy 10 listopada wieczorem obserwować (a nawet uczestniczyć!) w ZSG im. H. Sienkiewicza w Bogucicach, należy nazwać widowiskiem! Spotkanie z wybitnymi Polakami – król Jagiełło, poeci Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki, Cyprian Kamil Norwid, marszałek Piłsudski - staranny dobór tekstów literackich, deklamacje przeplatane pieśniami, prawdziwe emocje prowadzących, wirtuozi fletów – to tylko część tego, co działo się tamtego wieczoru. -

Wszyscy, absolutnie wszyscy widzowie byli zgodni: to jest szkoła, która nie tylko uczy! To szkoła, która wychowuje w duchu poszanowania wartości. - Dzisiaj, kiedy wartości są już niemodne albo po prostu uciążliwe, szkoła w Bogucicach pokazuje, że można być nowoczesnym, nie zapominając równocześnie o korzeniach, o historii własnego narodu, o patriotach, dzięki którym dzisiaj jesteśmy tutaj, a nie gdzie indziej i mówimy w takim, a nie innym języku - skomentował występujący w roli gościa proboszcz parafii Mikluszowice, ks. Józef Piech.

„Narody tracąc pamięć, tracą tożsamość” tymi słowami rozpoczęła wieczornicę dyrektor szkoły Beata Biernat-Kuczek. - Jestem przekonana – dodała - że młodzież tej szkoły nie zapomni o przeszłości i tradycji. Ideały, w jakich wzrastają uczniowie Zespołu Szkół w Bogucicach, gwarantują, że ci młodzi ludzie mają głęboką świadomość swojej tożsamości narodowej, są przyszłością naszego państwa. -