Kategoria: Kultura
Opublikowano: 2009-06-20 12:47:30 przez system

Wirydarz pełen Krystyny Prońko

Tłum bochnian witał Krystynę Prońko, która przybyła do Bochni by zaśpiewać w ramach Wirydarzu Pełnego Muzyki z okazji rozpoczynających się Dni Bochni. Podczas ponad godzinnego koncertu można było na żywo usłyszeć, obok najnowszych utworów, najpopularniejsze hity od lat zakorzenione w historii polskiej muzyki rozrywkowej.

Krystyna Prońko zaśpiewała w składzie TRIO razem z Pawłem Serafińskim, grającym m.in. na organach Hammonda oraz Jakubem Raczyńskim na saksofonie. Lekko jazzujący repertuar, zaskakiwał niezwykłym klimatem i wzbudził entuzjazm wśród oddanych fanów i miłośników wykonań artystki, których w Bochni jak się okazało nie brakuje. Doskonałe wykonanie, wyrafinowany klimat lekkiego jazzu w którym obok hitów takich jak: Jesteś lekiem na całe zło, Niech moje serce kołysze ciebie do snu, Małe tęsknoty, znalazły się również polskie i anglojęzyczne piosenki jazzowe, , Rytm ( polska wersja standardu I Got Rhythm oraz inne standardy jazzowe np. God Bless The Chile, Mood Indigo i inne.

Krystyna Prońko zaistniała na polskiej scenie muzycznej w 1973 roku kiedy wstąpiła na Festiwalu Wokalistów Jazzowych w Lublinie i na Krajowym Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu gdzie uhonorowano jej interpretacje piosenek " Po co ci to chłopcze" i " Umarłe krajobrazy". Jest absolwentką Akademii Muzycznej w Katowicach, wokalistką. W 1979 r. Otrzymała dyplom magistra sztuki na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej. Urodzona w Gorzowie, gdzie rozpoczęła karierę wokalną, w rodzinnym zespole " Refleks. W 1975 r powtórzyła swój pierwszy sukces opolski otrzymując główną nagrodę za utwór "Niech moje serce kołysze ciebie do snu " (J. Koman, M. Dutkiewicz )

Dorobek muzyczny Krystyny prońko jest niezwykle bogaty. Brała udział w prestiżowych festiwalach i koncertach na całym świecie. Piosenki w jej wykonaniu były stałymi pozycjami najróżniejszych list przebojów i plebiscytów. Śpiewała (kilkakrotnie) na Jazz Jamboree, Praskim Festiwalu Jazzowym, w Sopocie, w Castlebar (Irlandia) ,Dreźnie Biorąc udział w KFPP w Opolu wielokrotnie zdobywała najwyższe trofea(1973,1975,1979.1987) i nagrody (1980,1981,1986). W swym dorobku ma również udział w dużych formach muzycznych - główna rola w rock operze " 3400 lat po Ikarze" (J.Koman.B. Olewicz) w 1978r. oraz rola kobiety z osiedla-w oratorium "Kolęda Nocka" (Wojciech Trzciński, E.Bryll). Brała też udział w polskich edycjach Good News Festiwal w 1990 i 1991 r. W 1988r wzięła udział w Festiwalu Muzyki Współczesnej Rainbow Music w Katowicach i nagrała utwór Andrzeja Krzanowskiego " Relief IV " na sopran i dzwony, który znalazł się na płycie CD "Polish Perkusion Works" wydanej przez brytyjska firmę Olympia. W latach 1987 89 współpracowała z Big Bandem Gustawa Broma, z którym nagrała m.in.Mszę Jazzową z udziałem chóru Brnenskich Madrygalistów. Wysoka pozycje K.Prońko potwierdzają zaproszenia do udziału w imprezach zagranicznych na wszytskich kontynentach od USA i Kanadę poprzez kraje Europy, po Australię.

Więcej na stronie artystki:

<http://www.krystynapronko.pl/>