Kategoria: Kultura
Opublikowano: 2016-05-01 10:27:11 przez system

Wyłoniono Superortografa Powiatu Bocheńskiego

„Naprzeciwko chaszczy, na tle strzelistych topól, stała stodoła, której wpółotwarte drzwi świadczyły o zwózce użątku. Raz po raz chyży chłopi dawali nura w gęstwinę, by wyplenić dziko rosnące chabry, lebiodki czy ożędki. To sąsiedni ugór, który wrzynał się klinem w pole uprawne, zachwaścił łany pszenżyta, fundując im niewdzięczną harówę. „Szczęść Boże” powiedział gajowy. Zewsząd dochodziły go prośby: "Upleć powrósło, przygotuj powróz do snopowiązałki". Znużony upałem, docenił wtedy orzeźwiający smak staropolanki z sokiem żurawinowym”- takie i inne pułapki językowe musieli pokonać uczestnicy tradycyjnego dyktanda językowego o tytuł Superortografa Powiatu Bocheńskiego, które zostało przeprowadzone 28 kwietnia w I Liceum Ogólnokształcącym w Bochni z okazji Dnia Flagi RP.

W konkursie udział wzięło łącznie 26 osób. Po sprawdzeniu wypracowań jury, złożone z nauczycieli języka polskiego szkół ponadgimnazjalnych, wyłoniło trójkę zwycięzców. Pierwsze miejsce zajęła Anita Dziadowiec z Rzezawy, drugie Marlena Świętek a trzecie Zuzanna Filipek. Laureatki drugiego i trzeciego miejsca są uczennicami I LO. Jury przyznało tez nagrodę specjalną dla najstarszej uczestniczki dyktanda – p. Marii Korcie, która nie opuściła żadnej edycji konkursu, a tegoroczna była już szóstą w historii.

Uroczyste wręczenie nagród odbędzie się we wtorek 3 maja o godz. 19 w amfiteatrze Parku Rodzinnego Uzbornia, przed okolicznościowym, 3-majowym koncertem zespołu Ohalio,