Kategoria: Kultura
Opublikowano: 2016-09-27 14:56:16 przez system

Wystawa banknotów ze zbiorów Jacka Kobieli

Powiatowa i Miejska biblioteka Publiczna w Bochni zaprasza na otwarcie wystawy, przygotowanej ze zbiorów Jacka Kobieli „Rok 1916 w banknotach krajów Europy” – w poniedziałek 3 października o godz. 18.00 w sali klubu Biblioteki.

Jacka Kobielę, bocheńskiego artystę plastyka i konserwatora dzieł sztuki, znamy jako twórcę Muzeum Motyli "Arthropoda". Jednego z nielicznych tego typu muzeów w Polsce, działającego w Bochni od 2009 r. Prezentuje ono kolekcję gromadzoną przez Jacka Kobielę wiele lat, liczącą około 5000 motyli i innych owadów z całego świata. Zbiór motyli to jedna z kilku kolekcji zgromadzonych przez bocheńskiego artystę. Ponadto fascynuje się minerałami i muszlami, wiele czasu poświęca na swoje zainteresowania numizmatyczne zbierając monety i banknoty. Tę kolekcję zaczął tworzyć zainspirowany przez dziadka Stanisława Fischera.

Wystawa „Rok 1916 w banknotach krajów Europy” w bocheńskiej Bibliotece to prezentacja niewielkiego fragmentu zgromadzonego zbioru banknotów pokazująca banknoty, które trafiły do obiegu z czasie pierwszej wojny światowej w różnych krajach Europy i nie tylko. Jacek Kobiela podczas otwarcia omówi wybrane eksponaty. Opowie o swojej kolekcji, jej historii i historii banknotów, które były środkami płatniczymi w państwach prowadzących działania wojenne. O bocheńskich banknotach opowie Zofia Sitko pracownik Archiwum Państwowego w Krakowie Oddziału w Bochni. Ponadto kolekcjoner przygotował dla słuchaczy historyczną niespodziankę.

Biblioteka zaprasza wszystkich zainteresowanych. Wystawę będzie można oglądać w październiku 2016 r.