Kategoria: Kultura
Opublikowano: 2021-07-24 23:17:22 przez Czas2012

XVIII Konkurs Chopinowski - sukces Jakuba Kuszlika z Bochni

W dniach od 12 do 23 lipca w Sali Kameralnej Filharmonii Narodowej w Warszawie odbyły się eliminacje do Konkursu Chopinowskiego. Do XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina, wśród zakwalifikowanych 87 pianistów (w tym 15 z Polski), znalazł się Bochnianin Jakub Kuszlik.

Do muzycznego turnieju zgłosiło ponad 500 pianistów z całego świata. 164 spośród nich zostało dopuszczonych do udziału w Eliminacjach na podstawie przesłanych nagrań. Ostatecznie do Eliminacji przystąpiło 151 pianistów, którzy przed jurorami i warszawską publicznością zaprezentowali wymagany konkursowym regulaminem program.

Dodatkowo z pominięciem etapu Eliminacji, co jest przewidziane w regulaminie, zakwalifikowanych zostało 9 pianistów będących laureatami innych ważnych konkursów pianistycznych. Przesłuchania konkursowe odbędą się w dniach 3‒20 października

Jakub Kuszlik urodził się w 1996 r. w Bochni. Edukację muzyczną rozpoczął w rodzinnym mieście w PSM I st. w klasie fortepianu mgr Agaty Zając. Był uczniem PSM II st. im. W. Żeleńskiego w Krakowie, gdzie kształcił się pod kierunkiem mgr Olgi Łazarskiej. Obecnie kształci się pod kierunkiem Katarzyny Popowej-Zydroń w Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy.

Jest laureatem wielu konkursów pianistycznych, w tym II nagrody na Międzynarodowym Konkursie im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy i na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Hilton Head oraz III nagrody na Międzynarodowym Konkursie „Top of the World” w Tromsø. W 2017 r. wystąpił z recitalem chopinowskim w Studiu Koncertowym Polskiego Radia w Warszawie. Rok później, wraz z orkiestrą Filharmonii Narodowej wykonał Koncert fortepianowy a-moll op. 17 Paderewskiego. Występował także w licznych krajach europejskich, m.in. w Niemczech, Norwegii i na Islandii, a także w Japonii i USA. Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego w Koninie (III miejsce, 2010), Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Zgorzelcu (II miejsce, 2011), Turnieju Pianistycznego im. H. Czerny- Stefańskiej w Żaganiu (I miejsce, 2012), Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego EPTA w Krakowie (II miejsce, 2012) i Międzynarodowego Konkursu im. M. Moszkowskiego w Kielcach (I miejsce, 2013).

Jakub Kuszlik jest również tegorocznym stypendystą Burmistrza Miasta Bochni, Fundacji „Sapere Auso” i Fundacji „Pro Musica Bona”.

Zobacz stronę z uczetnikami eliminacji TUTAJ