Kategoria: Kultura
Opublikowano: 2016-11-14 11:58:40 przez system

Zaduszki na Szlaku Architektury Drewnianej

20 listopada o godz. 18.00 w kościele pw. św. Marcina w Jawiszowicach odbędzie się koncert w ramach 10. jubileuszowej edycji Festiwalu „Muzyka Zaklęta w Drewnie”. Wystąpi w nim Capella Cracoviensis.

Już od 10 lat w scenerii Szlaku Architektury Drewnianej w Małopolsce odbywa się niezwykły Festiwal. W zabytkowych kościołach, cerkwiach, dworach, a także w skansenach i miejscowościach, w których przetrwała drewniana zabudowa, rozbrzmiewa różnorodna muzyka. Jubileuszową edycję „Muzyki Zaklętej w Drewnie” zakończy zaduszkowy koncert Capelli Cracoviensis w kościele pw. św. Marcina w Jawiszowicach. To pierwszy koncert Festiwalu, który odbędzie się w okresie jesiennym, kiedy ziemię szybko spowija mrok, a drogę do świątyni wyścielają wielobarwne liście. Zabierzcie ze sobą rodzinę i wczujcie się w zaduszkową atmosferę na Szlaku Architektury Drewnianej.

Semper in altum. Ta maksyma przyświeca Capelli Cracoviensis od kilku lat, czyniąc ją najbardziej dynamicznie rozwijającym się polskim zespołem specjalizującym się w stylowym wykonawstwie muzyki dawnej. Podczas koncertu w Jawiszowicach CC wykona Motety Johanna Sebastiana Bacha. W liturgii luterańskiej motety były przeznaczone do ceremonii pogrzebowych lub upamiętniających zmarłą osobę. W czasach Bacha wykonywane były przez niewielką ilość artystów. Tak też prezentuje je zespół wokalny Capelli Cracoviensis - 8 śpiewaków wykonuje partie niemal solowe, towarzyszy im jedynie
3 muzyków realizujących partię basso continuo (wiolonczela, kontrabas, organy). Ta minimalna ilość artystów pomaga w stworzeniu atmosfery zadumy i intymności.

Usłyszymy:
Singet dem Herrn ein neues Lied BWV 225
Singet dem Herrn ein neues Lied
Choral: Wie sich ein Vater erbarmet – Aria: Gott nimm dich ferner unser an
Lobet den Herrn

Suita na wiolonczelę solo nr 6 D-dur BWV 1012
Prélude – Allemande – Courante – Sarabande – Gavotte I – Gavotte II – Gigue

Komm, Jesu, komm BWV 229
Komm, Jesu, komm
Aria: Drum Schließ ich mich in deine Hände

Wstęp na koncert jest wolny.

Link do wydarzenia: https://www.facebook.com/events/186696601777846/