Kategoria: Kultura
Opublikowano: 2017-01-23 15:23:23 przez system

Zaprojektuj zamek dla Króla

Konkurs z okazji Bocheńskiego Dnia Króla Kazimierza

Z okazji XV Bocheńskiego Dnia Króla Kazimierza Miejski Dom Kultury ogłasza konkurs plastyczny pt.: „Zaprojektuj zamek dla króla”.

Panowanie Kazimierza Wielkiego było dla bocheńskiej kopalni, a tym samym dla miasta okresem wielkiego rozwoju. W wydanej w 1368 r. ordynacji górniczej monarcha zapewnił sobie dwukrotny (w ciągu roku) pobyt w Bochni w rezydencji żupnika bocheńskiego, czyli w zamku Żupnym. Zapewne z tej możliwości korzystał doglądając kopalni, która zapewniała niebagatelne wpływy do królewskiego skarbca.

Prowadzone ostatnio badania archeologiczne na terenie Zamku Żupnego ostatecznie potwierdziły, że nie zachowały się żadne wyobrażenia tej budowli. Zapewne za czasów Kazimierza Wielkiego Zamek rozbudowano i budowla ta na wiele stuleci stał się największą i najbardziej reprezentacyjną budowlą w mieście.

Brak dokumentacji potwierdzającej wygląd Zamku daje uczestnikom konkursu całkowitą wolność twórczą. Oczywiście można sugerować się wyglądem rezydencji żupników z Wieliczki, która powstała w okresie średniowiecza, ale nie jest to konieczne. Można puścić wodze fantazji i do tego właśnie zachęcamy.

Szczegółowy regulamin i karty zgłoszeń w sekretariacie MDK i na www.mdk.bochnia.pl