Kategoria: Kultura
Opublikowano: 2016-12-08 15:08:29 przez system

„Żegotka” zaczęła wyświetlać filmy

Inauguracja działalności kina za Rogiem "Żegotka" miała miejsce 6 grudnia. Inauguracyjny maraton filmowy rozpoczęły dwa filmy dla dzieci pt. "Ratujmy Mikołaja" oraz "Uwolnić Mikołaja". Natomiast o na koniec wyświetlony został polski thriller dla dorosłych "Na granicy". Na "Mikołajki w Kinie" wstęp na wszystkie filmy był bezpłatny.

Kino o liczbie miejsc 20 - 40 od podstaw zbudowano w dotychczasowej salce dydaktycznej budynku CKSiT w Żegocinie. Adaptację pomieszczenia i jego wyposażenie kosztem ponad 70 tys. zł dokonano ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz budżetu Gminy Żegocina. Nazwa kina "Żegotka" nawiązuje do funkcjonującego do lat 60. kina "Żegotka", prowadzonego przez Dom Kultury w Żegocinie i mieszczącego się w nie istniejącym już budynku starego urzędu gminy. Obecna reaktywacja kina jest realizacją wniosku, złożonego jesienią 2015 roku Wójtowi Gminy Jerzemu Błoniarzowi przez żegocińską młodzież, uczestniczącą w projekcie Stowarzyszenia Teatru Nowego z Krakowa pt. "Be brave - Młodzież w kulturze".

Na animatora obecnego kina została powołana Anna Gawłowicz, operatorem jest natomiast Krzysztof Krajewski. To oni oraz Mieczysław Kędra - Dyrektor CKSiT w Żegocinie powitali pierwszych widzów, zapraszając na premierowy seans. Wzięło w nim udział około 15 młodych widzów. Oficjalne otwarcie KzR "Żegotka" zaplanowano na 11 stycznia 2017 roku. Wtedy to przyjadą zaproszeni goście, a na kinowe spotkanie zaproszeni zostaną także uczniowie, którzy zebrali pond 800 podpisów mieszkańców gminy opowiadających się za reaktywacją kina.

Do tego czasu KZR "Żegotka" funkcjonować będzie normalnie, a w grudniu br. wyświetli m. in. znane filmowe hity dla starszych "Listy do M. 2", "Planeta Singli", czy "Kochanie, chyba cię zabiłem", a dla dzieci filmy animowane: "Zambezia", "Renifer Niko ratuje Święta". Dużą zaletą kina jest to, że każdy bilet indywidualny będzie kosztował jedynie 5 zł, a dla grup przedszkolnych, szkolnych zorganizowanych 3 zł od osoby.