Kategoria: Kultura
Opublikowano: 2019-05-27 11:11:16 przez system

Znów będą się integrować dźwiękiem

25 integracyjnych duetów muzycznych, zespoły i kabarety z Polski, Niemiec, Rumunii, Litwy i Czech zaprezentują się podczas 12. Festiwalu Piosenki „Integracja malowana dźwiękiem” w Bochni.

Oprócz warsztatów i koncertów zaplanowano także projekcję fabularnego dokumentu pt. „Nienormalni”, spotkanie z autorem Jackiem Bławutem, otwarcie wystawy niepełnosprawnego malarza Mariusza Mączki oraz spektakl pt. Genesis w wykonaniu Teatru Exit. Festiwal to wydarzenie artystyczne skierowane do osób niepełnosprawnych oraz zdrowych rówieśników (uczniów Ośrodków Szkolno- Wychowawczych, szkół integracyjnych, masowych oraz uczestników zajęć w Domach Kultury i Warsztatach Terapii Zajęciowej). Motywem przewodnim jest muzyka.

Kwalifikacje odbywają się na podstawie nadesłanych nagrań, następnie uczestnicy są łączeni w tzw. integracyjne duety muzyczne (osoba niepełnosprawna zdrowy rówieśnik). W parach, już w Bochni, podczas warsztatów, uczestnicy przygotowują wspólnie piosenkę, którą trzeciego dnia festiwalu prezentują na przesłuchaniach konkursowych i Gali Laureatów z udziałem publiczności. Jest także kategoria kabaret.

Artyści prowadzący warsztaty (zarazem jury festiwalu): Halina Mlynkowa, Ania Rusowicz, Alicja Węgorzewska, Ola Królik, Marek Piekarczyk, Maurycy Polaski, Tadeusz Woźniak, Daryl Strodes i Kolja Koglin.

Przez dwanaście lat festiwal przeszedł swoistą ewolucje. Z jednodniowej lokalnej imprezy muzycznej stał się czterodniowym, ogólnopolskim festiwalem artystycznym, z udziałem grup zagranicznych. Oprócz głównych wydarzeń, które odbywają się na Hali Widowiskowo – Sportowej obfituje w imprezy towarzyszące – szczegóły w programie poniżej. Program:4 – 5 czerwca Warsztaty dla uczestników6 czerwcaGodz. 10.00 Uroczyste rozpoczęcie i przesłuchania konkursoweGodz. 18.00 Gala Festiwalowa – koncert laureatów i Jurorów.

WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE
3 czerwca (poniedziałek), godz. 18.00, Kino REGIS. MUZYKA I FILM Projekcja filmu operatora i reżysera, wykładowcy w szkołach filmowych Berlina, Hanoweru i Łodzi - Jacka Bławuta, autora fabularyzowanego dokumentu „Nienormalni”, który w latach dziewięćdziesiątych przełamywał bariery niepełnosprawności. Spotkanie z autorem oraz koncert Tadeusza Woźniaka.

4 czerwca (wtorek), godz. 18.00 Była Księgarnia „Dom Książki” MUZYKA I OBRAZ - otwarcie wystawy niepełnosprawnego artysty malującego obrazy ustami Mariusza Mączki oraz recital Maurycego Polaskiego. Miejsce szczególne – stara, kultowa, opuszczona księgarnia. Właściciel malował obrazy, a na zapleczu była jego pracownia. Teraz księgarnia ponownie zostaje wypełniona obrazami. Przez dwa tygodnie po ekspozycji niepełnosprawnego artysty oprowadzać będą niepełnosprawni uczniowie ze Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego. To chyba jedyna tego typu wystawa w Polsce.

5 czerwca (środa), godz. 18.30 Kościół św. Pawła ApostołaMUZYKA I TEATR. Spektakl pt. „Genesis” krakowskiego teatru EXIT ze specjalnym udziałem Marka Piekarczyka. W gronie wykonawców – utalentowani niepełnosprawni aktorzy.