Kategoria: Kultura
Opublikowano: 2009-07-08 11:31:48 przez system

Zofia Gołębiowska-Tabaszewska - honorowym ambasadorem

Od kilku dni w zabytkowej, XVII-wiecznej dzwonnicy przy plebanii w Nowym Wiśniczu można podziwiać wystawę Zofii Gołębiowskiej - Tabaszewskiej zatytułowaną "Spotkania z aniołami". Podczas wernisażu, który odbył się ostatniego czerwca, jednym z gości był ceramik Eugeniusz Molski, który przybliżył postać artystki oraz jej dorobek twórczy. Pani Zofia otrzymała tytuł Honorowego Ambasadora Ziemi Wiśnickiej w dziedzinie sztuki i pedagogiki.

Wystawę oglądać można w godzinach otwarcia Muzeum Ziemi Wisnickiej, po wcześniejszym uzgodnieniu z przewodnikiem.

Zofia Gołębiowska — Tabaszewska urodziła się w Bielsku — Białej. Jest absolwentką Liceum Pedagogicznego, ukończyła polonistykę w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Opolu. W latach 1973- 2005 pracowała w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Nowym Wiśniczu jako nauczyciel — polonista. Od 1992 roku, obok pracy pedagogicznej, zajmuje się działalnością plastyczną. W latach 2003, 2004, 2005, brała udział w Międzynarodowych Warsztatach Artystycznych w Myślenicach, w 2005 roku ponadto w plenerze ceramicznym w Nowym Wiśniczu.
W listopadzie 2005 roku została przyjęta w poczet artystów plastyków zrzeszonych w Związku Artystów Plastyków "Sztuka Użytkowa" w Toruniu. Jest autorem 36 wystaw indywidualnych, m.in.: w Tarnowie, Krakowie, Myślenicach, Bielsku — Białej, Nowym Wiśniczu, Suchej Beskidzkiej, Bochni, Chrzanowie, Libiążu. Wystawy poplenerowe: "Ceramiczne Dialogi" na Zamku w Wiśniczu oraz wystawy Międzynarodowych Warsztatów Artystycznych w kraju i za granicą (Ukraina i Słowacja).
Od 3 lat prowadzi grupę teatralną w Tarnowie Mościcach.