Kategoria: Region
Opublikowano: 2021-11-24 19:42:23 przez eb

22. Festiwal Filmu Niemego w Kinie Pod Baranami

W czwartek, 2 grudnia, o godz. 19.00 w sali Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, odbędzie się uroczysta inauguracja 22. Festiwal Filmu Niemego. Wystąpi duet SARAPATA, który wraz z Marcelą Rybską wykona na żywo muzykę do filmu Kobieta na Księżycu Fritza Langa - monumentalnej opowieści, która przez lata rozbudzała wyobraźnię odkrywców kosmosu.

  1. Festiwal Filmu Niemego to szczególne wydarzenie na festiwalowej mapie Polski, skupione na kinie sprzed epoki dźwiękowej. W programie Festiwalu tradycyjnie pojawiają się zarówno rozpoznawalne dzieła jak i mniej znane perełki, wyświetlane z muzyką na żywo w wykonaniu artystów z różnych stron świata, reprezentujących rozmaite gatunki muzyczne. W tym roku Festiwal odbędzie się pod hasłem Ekspresja.

Tegoroczna odsłona Festiwalu rozpocznie się 2 grudnia koncertem duetu SARAPATA i Marceli Rybskiej. Artyści wykonają na żywo muzykę do filmu „Kobieta na Księżycu” - jednej z pierwszych produkcji science-fiction w historii kina.

Duet SARAPATA łączy w sobie wiele skrajności, ale i doświadczeń zdobytych na różnych biegunach muzycznej wędrówki. Zamiłowanie do harmonii wynieśli z towarzyszenia zespołowi Lor czy Paulinie Przybysz. „Po godzinach” odkładali na bok gitary i perkusjonalia, by dać upust swojej największej miłości - muzyce elektronicznej. W czasie grudniowego koncertu ponownie połączą siły z Marcelą Rybską, z którą tworzyli zespół SALK, za pomocą dźwięków snując oniryczne, niemal baśniowe opowieści.

„Kobieta na Księżycu” to imponujące widowisko, łączące wizualną atrakcyjność z artystycznymi ambicjami. Szczególną uwagę zwraca scenografia, nawiązująca w niektórych scenach do ekspresjonizmu. Film, będący adaptacją powieści Thei von Harbou (również autorka scenariusza), zawiera sceny lotu w kosmos, które wpłynęły na wyobraźnię naukowców zajmujących się eksploracją gwiezdnych przestrzeni. „Kobieta na Księżycu” realizowana była we współpracy z pionierem techniki rakietowej Hermannem Oberthem, który pierwotnie planował zbudować na potrzeby filmu prawdziwą, działającą rakietę. Pod silnym wpływem dzieła pozostawał również Wernher von Braun - twórca pocisku V2 i jeden z ojców amerykańskiego programu kosmicznego. Film wyreżyserował mistrz niemieckiego kina, Fritz Lang – twórca takich tytułów jak „ Zmęczona śmierć”, „Metropolis” czy „ M – Morderca”. „Kobieta na Księżycu” była ostatnim filmem niemym w jego karierze.