Kategoria: Region
Opublikowano: 2022-06-17 21:30:55 przez eb

Andrzej Mleczko honorowym obywatelem Krakowa

Podczas uroczystej sesji Rady Miasta Krakowa, rysownik Andrzej Mleczko odebrał tytuł honorowego obywatela Krakowa. W tym roku artysta obchodzi 50-lecie pracy twórczej i 40-lecie działalności swojej Galerii Autorskiej, która mieści się przy ul. św. Jana 14.

Radni uchwałę w sprawie nadania Andrzejowi Mleczce tego najwyższego krakowskiego wyróżnienia podjęli podczas sesji, 9 czerwca 2021 r.

Andrzej Mleczko urodził się w 1949 r. w Tarnobrzegu. W latach 1966–1974 studiował na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej. W 1971 r. zadebiutował na łamach krakowskiego dwutygodnika „Student”. Rozpoczął stałą współpracę z czołowymi czasopismami polskimi i zagranicznymi, gdzie opublikował dotychczas ponad 25 tys. swoich grafik i rysunków. W swojej twórczości przedstawia w ironicznej formie problemy obyczajowe i polityczne, którymi żyje Polska i Świat. Obecnie jego rysunkowe komentarze ukazują się regularnie w tygodniku Polityka. Oprócz rysunku satyrycznego zajmuje się grafiką warsztatową, plakatem, ilustracją książkową, malarstwem i sporadycznie scenografią.

Andrzej Mleczko mieszka i pracuje w Krakowie przy ul. Grodzkiej. Z okien jego pracowni widać Wawel i wieżę Ratuszową. Najbardziej lubi tworzyć w nocy, kiedy jest cisza i może usłyszeć hejnał z wieży Mariackiej.

Tekst i zdjęcie: krakow.pl