Kategoria: Region
Opublikowano: 2022-02-04 20:37:11 przez eb

Krakowianie bronią pomnika ks. Skargi

Na pocztę Czasubochenskiego.pl wpłynął list Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. List to zachęta do działania nie tylko modlitwą ale i protestem przeciwko pomysłom zlikwidowania pomnika Księdza Piotra Skargi, który stoi na środku Placu Świętej Marii Magdaleny w Krakowie.

Jak się okauje Urząd Miasta Krakowa ma w planach nie tylko remont Placu ale i likwidację pomnika Księdza Skargi. Pomysł budzi coraz większy sprzeciw.

Z inicjatywy niedawno utworzonego Społecznego Komitetu Obrony Pomnika Księdza Piotra Skargi w minioną niedzielę 6 lutego o 12.30 odprawiona została Msza św. w intencji beatyfikacji Ks. Piotra Skargi. Po nabożeństwie uczestnicy wspólnie modlili się na Różańcu na placu Św. Marii Magdaleny, powierzając opiece Matki Bożej naszą Ojczyznę. Msza św. w intencji beatyfikacji ks. Piotra Skargi odprawiona została w kościele pw. Św. Piotra i Pawła w Krakowie przy ulicy Grodzkiej, a więc w świątyni, w której spoczywają doczesne szczątki Kaznodziei Narodu - jak zwany jest Ksiądz Skarga, a data modlitwy przypadła w kilka dni po rocznicy urodzin tego wielkiego patrioty i duchownego. Rocznica przypadała na 2 lutego - dowiadujemy się listu Stowarzyszenia.

Powierzenie Panu Bogu naszych ziemskich spraw jest potrzebne szczególnie teraz, gdy nasza Ojczyzna jest zagrożona ze strony wrogów zewnętrznych i podzielona przez niepotrzebne konflikty wewnętrzne. Jeden z takich konfliktów generuje pomysł władz miasta Krakowa, potwierdzony publicznymi wypowiedziami prezydenta Jacka Majchrowskiego o planach likwidacji pomnika Sługi Bożego Księdza Piotra Skargi, stojącego na placu Św. Marii Magdaleny, przy Drodze Królewskiej - czytamy w liście.

Idea krakowskiego samorządu jest tym bardzie zaskakująca, że od 2013 roku trwa proces beatyfikacyjny tego zasłużonego dla Polski i Litwy jezuity.

W obronie pomnika zawiązał się Społeczny Komitet Obrony Pomnika Księdza Piotra Skargi, który zachęca nie tylko do wspólnej modlitwy ale i do wspólnego przeciwstawiania się próbom wymazywania z pamięci Polaków i z przestrzeni publicznej postaci wielkiego patrioty i katolika.

Stowarzyszenie protestuje już od dawna. Poniżej list do Prezydenta Krakowa jaki Stowarzyszenie wystosowało w październiku zeszłego roku. Czytaj TUTAJ

Więcej na stronie Stowarzyszenia: https://skargazostaje.pl/

/media/user/images/upload/Luty/Luty 2022/Skarga.jpg

Info: Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi