Kategoria: Region
Opublikowano: 2023-12-13 20:34:09 przez eb

Księgarze uhonorowani w dniu swojego święta

Nie wszystkim wiadomo, że dziś, 13 grudnia jest Dzień Księgarza. Wiedziały o tym władze miasta Krakowa, które przy tej okazji wręczyły Odznaki Honoris Gratia dla właścicieli dwóch zasłużonych i długoletnich księgarni.

Uhonorowano Księgarnię Muzyczną Kurant i Antykwariat Kamiński. To dwa miejsca, w których kultywowane są literackie i artystyczne tradycje Krakowa. Dwa miejsca wokół słynnej linii A-B Rynku Głównego, które od dekad trwają i rozwijają się pod tymi samymi adresami mimo zmieniających się czasów i mód.

Księgarnia Muzyczna Kurant istnieje od 1992 roku w lokalu przy Rynku Głównym 36 i jest bezpośrednią kontynuatorką Księgarni Muzycznej Domu Książki działającej pod tym adresem od 1979 roku. W ciągu prawie 45 lat działalności Kurant wyewoluował z popularnego wśród krakowian sklepu ze starannie wyselekcjonowanymi albumami i nutami w kierunku specjalistycznej księgarni, kawiarni, galerii sztuki, przestrzeni kameralnych koncertów i jednego z ulubionych miejsc spotkań krakowian w historycznym centrum miasta.

W lokalu regularnie koncertuje środowisko muzyczne Krakowa związane z jazzem i piosenką autorską, m.in. Leszek Długosz, Andrzej Sikorowski, Lidia Jazgar czy zespół Bobba Jazz Band, we wcześniejszych latach w Kurancie miały miejsce m.in. koncerty Aloszy Awdiejewa czy Jaromira Nohavicy. Miejsce jest bliskie znanym postaciom kultury związanym z miastem, odwiedzają je muzycy Zbigniew Preisner czy Grzegorz Turnau, który w uznaniu dla atmosfery Kuranta nazwał niegdyś księgarnię „arcykrakowską klamerką”. Miejsce to odwiedzał również aktor Jerzy Trela.

W galerii sztuki wystawiają się artyści i artystki związane z krakowską Akademią Sztuk Pięknych im Jana Matejki, przy kawie spotykają się pokolenia krakowian doceniających autentyzm i wierność miejsca wobec lokalnych tradycji. Maria Mirota-Cofur prowadzi księgarnię nieprzerwanie od 1979 roku.

Antykwariat Kamiński to najstarsze takie miejsce w Polsce.
W lokalu przy ul. Św. Jana 3 w Krakowie działa antykwariat z nieprzerwaną historią sięgającą 1934 roku. Jego założyciel, Stefan Kamiński (1907-1974) był księgarzem, antykwariuszem, wydawcą i bibliofilem blisko związanym z krakowskim środowiskiem artystycznym.

Pierwsza księgarnia Kamińskiego mieściła się przy ul. Podwale 6, pod obecnym adresem działa od 1950 roku. W czasie II Wojny Światowej Kamiński prowadził szeroko zakrojoną działalność konspiracyjną – przy ul. Karmelickiej 29, w Pałacu Pokutyńskich prowadził tajną drukarnię wydającą m.in. podziemne pisma i odezwy AK. Udzielał pomocy ludziom kultury i sztuki, za swoją działalność został odznaczony medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata.

Powojenny antykwariat Kamińskiego rozwinął funkcję popularnej wśród krakowian wypożyczalni książek, która działała aż do XXI wieku. Jego stałym bywalcem był m.in. Stanisław Lem.

Po śmierci Stefana Kamińskiego w 1974 roku firmę przejęła jego bratanica Krystyna Kamińska-Samek, która wprowadziła antykwariat we współczesność. W 2019 roku przeszła na emeryturę, przekazując miejsce w ręce Grzegorza Małachowskiego – historyka, byłego nauczyciela V LO. Antykwariat wyróżniają wyjątkowe zbiory starodruków, literatury pięknej, historycznych grafik i pocztówek.

Wyróżniamy dziś dwa miejsca, które współtworzą niematerialne dziedzictwo Krakowa – od 10 już lat Miasta Literatury UNESCO – powiedział Jacek Majchrowski, Prezydent Miasta Krakowa.

Info i zdjęcia: Magiczny Kraków