Kategoria: Region
Opublikowano: 2021-11-30 21:15:52 przez eb

Motywy arrasów w świątecznym wystroju Krakowa

W czasie zbliżającego się okresu świąteczno-noworocznego Kraków rozbłyśnie specjalnie stworzonymi ozdobami, nawiązującymi do wawelskich arrasów. Zarząd Dróg Miasta Krakowa – po wyroku Krajowej Izby Odwoławczej – podpisał umowę z wykonawcą dekoracji. Obecnie trwa instalacja ozdób w terenie – można je już podziwiać na miejskiej choince na Rynku Głównym oraz mostach Dębnickim i Grunwaldzkim.

Przypomnijmy, ZDMK wygrał sprawę w Krajowej Izbie Odwoławczej z firmą, ktora przegrała przetarg na wykonanie dekoracji i teraz przygotowuje się do podpisania umowy ze zwyciezcą przetargu, Multidekorem. Firma przystąpi do prac po podpisaniu umowy.

Większość ozdób (m.in. fotopunkty, rzeźby, dekoracje ulic, lamp i mostów, bombki 3D) pojawi się do 15 grudnia. Do 20 grudnia ma zostać zakończona dekoracja drzew.

Fotopunkty zostaną zainstalowane w miejscach chętnie odwiedzanych przez mieszkańców i turystów:
na placu Szczepańskim pojawi się rama z lustrem w otoczeniu dwóch jeleni
na placu Wielkiej Armii Napoleona (pod Wawelem) – rama z lustrem i dwoma żyrafami
na Rynku Podgórskim – rama z lustrem i dwoma wielbłądami
pod murami Wawelu, przy placu św. Idziego – rama z lustrem i dwoma lampartami
na Plantach Krakowskich – rajski ptak
Arrasy motywem przewodnim dekoracji
Motywem wiodącym krakowskiej dekoracji świątecznej i noworocznej w tym i przyszłym roku będą wzory inspirowane ikonografią arrasów ze zbiorów Zamku Królewskiego na Wawelu. Dla zachowania spójności kolorystycznej projekt iluminacji będzie utrzymany w złotej i srebrnej kolorystyce, symbolicznie nawiązując do złotych i srebrnych nici, którymi brukselscy mistrzowie tkali arrasy.

Szczególnie arrasy krajobrazowo-zwierzęce, zwane werdiurami, przedstawiające bogactwo fauny i flory, obrazujące renesansowe zainteresowania przyrodą, są źródłem inspiracji rzeźb świetlnych, takich jak: jelenie, wielbłądy, żyrafy czy rajski ptak. Wkomponowane w place i ulice Starego Miasta będą tworzyły wielki teatr natury w przestrzeni.

Wywodzące się z tej samej serii arrasów motywy roślinne, w tym głównie liście akantu, uzupełniają projekt o dodatkowe motywy dekoracyjne na wszystkich elementach iluminacji: choinkach, girlandach nad ulicami, dekoracjach lamp oraz mostów. Całość projektu jest wzbogacona o cytaty fragmentów arrasów, autorstwa nieznanego artysty z kręgu antwerpskiego malarza Pietera Coecke van Aelsta.

Ważną częścią projektu dekoracji świetlnych są także elementy scenograficzne wywodzące się z serii arrasów herbowych oraz monogramowych. Na wzór okazałych portier monogramowych zostały włączone w projekt bogato zdobione ramy, które tworzą wraz z rzeźbami świetlnymi kompozycje przestrzenne.

Uzupełnieniem dekoracji są zaprojektowane bańki świetlne z motywami roślinnymi, zestaw zawieszek i drobnych elementów dekoracyjnych inspirowanych ornamentem zwanym groteską niderlandzką, oraz elementy architektoniczne nawiązujące do wawelskiego dziedzińca, z krużgankami arkadowymi, które prawdopodobnie zostaną usytuowane na Rynku Głównym w Krakowie.

Na Rynku – tak, jak w poprzednich latach – stanie żywe drzewo iglaste o wysokości co najmniej 15 metrów, ozdobione elementami nawiązującymi do liści akantu i migoczących „zawieszek”, wplatających się w oświetlenie pokrywające powierzchnię gałęzi. Drzewko zostanie zwieńczone przestrzenną gwiazdą w kolorze zimnym białym.

Prace koncepcyjne za ok. 23 tys. zł zrealizowała agencja Cooperativa Studio, we współpracy z miejskim plastykiem.