Kategoria: Region
Opublikowano: 2022-02-11 21:44:10 przez eb

Nowe oznakowanie krakowskich taksówek

Krakowskie taksówki zyskały nowe oznakowanie. Kontrastowe, żółto-czarne motywy zostały zastąpione barwami miasta, czyli biało-niebieskimi. Zmienia się również sposób informowania pasażera o kosztach podróży. Cennik każdego pojazdu będzie od teraz zawierał informację o maksymalnych cenach, stosowanych przez taksówkarza.

Nowe oznakowanie taksówek wynika z konieczności aktualizacji barw i symboli miejskich, podkreślając, że kolory Krakowa to biały i niebieski. Jest to również wymóg dostosowania oznaczeń do obowiązujących przepisów, wynikających z ustawy o transporcie drogowym. Od 1 stycznia 2020 roku umożliwiono wykonywanie przewozu taksówką z wykorzystaniem, zamiast taksometru, aplikacji mobilnej oraz kasy fiskalnej online. Z tego powodu aktualizacji wymagała naklejka na szybę taksówki, adresowana do jej pasażerów. W celu ujednolicenia systemu oznakowania, zmiana barw dotyczy również identyfikatorów taksówkarskich.

Informacja o maksymalnej cenie za przejazd
Kolejną modyfikacją, właściwie najważniejszą z punktu widzenia pasażera, jest wprowadzenie w cenniku informacji o maksymalnej cenie przejazdu, jaką stosuje taksówkarz. Dzięki temu turyści i mieszkańcy będą wiedzieć, jakiej ceny podróż nie może przekroczyć. Ta informacja będzie się znajdowała na bocznej tylnej szybie taksówki. Ceny maksymalne zostały określone osobną uchwałą Rady Miasta Krakowa.

W tym roku planowane jest jeszcze zaktualizowanie przepisów porządkowych związanych z przewozem osób i bagażu taksówkami osobowymi na terenie Krakowa. Konieczność aktualizacji tych przepisów wynika ze zmiany ustawy o transporcie drogowym.

Przepisy dotyczące nowego oznakowania taksówek obowiązują od 2 lutego.